StoryEditor

UE i Ukraina: Komisja może wprowadzić dodatkowe ograniczenia w hanldu z Ukrainą

Rada UE zdecydowała o przedłużeniu autonomicznych środków handlowych dla Ukrainy na kolejny rok. Od 6 czerwca import niektórych produktów rolnych z tego kraju będzie jednak ograniczony, dotyczy to między innymi kukurydzy, owsa, kasz i miodu.
23.05.2024., 10:16h

Ułatwienia dla Ukrainy w handlu z Unią Europejską zostaną przedłużone. Rada UE zagłosowała 13 maja za przedłużeniem na kolejny rok autonomicznych środków handlowych, które miały wygasnąć 5 czerwca.

Parlament Europejski już pod koniec kwietnia zatwierdził projekt rozporządzenia w tej sprawie. Pierwsze odstępstwo dotyczące handlu ze wschodnim sąsiadem UE weszło w życie w 2022 roku, kilka miesięcy po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jednak w przeciwieństwie do wcześniejszych regulacji od 6 czerwca import niektórych produktów rolnych będzie ograniczony.

Początkowo Komisja Europejska zaproponowała ograniczenie ukraińskich dostaw cukru, mięsa drobiowego i jaj. Pod naciskiem europarlamentarzystów oraz niektórych państw członkowskich lista ta została rozszerzona o kukurydzę, owies, kasze oraz miód. Gdy dostawy tych towarów przekroczą średnią wielkość importu z drugiej połowy 2021 roku oraz lat 2022 i 2023, zostaną na nie nałożone cła.

Komisja może wprowadzić dodatkowe ograniczenia

Wyjaśniono również, że Komisja Europejska będzie ściśle monitorować ukraiński import pszenicy oraz innych zbóż, które nie są objęte ochroną. W przypadku zakłóceń na rynku Komisja ma interweniować i może podejmować odpowiednie działania samodzielnie. Jednocześnie Bruksela zobowiązała się rozpocząć wkrótce rozmowy z Ukrainą na temat stałej liberalizacji handlu.

image

Sankcje na produkty z Rosji, zmiana współpracy z Ukrainą i skuteczna ochrona granic celnych

Brak całkowitego zwolnienia celnego w DCFTA

Autonomiczne środki handlowe dla Ukrainy dotyczą produktów, które w ramach pogłębionej i kompleksowej strefy wolnego handlu (DCFTA) między UE a Ukrainą nie były jeszcze w całkowicie zwolnione z ceł. Rozdarty wojną kraj korzysta z eksportu produktów rolnych do UE, dla których wcześniej regularnie stosowano kontyngenty taryfowe. To samo dotyczy dostaw owoców i warzyw, które normalnie podlegałyby unijnemu systemowi cen importowych.

Zobacz też: Tranzyt zbóż z Ukrainy, Zielony Ład, susza i odbudowa pogłowia zwierząt. Wicepremier i minister spotkali się z rolnikami

Ułatwienia rozszerzone również na Mołdawię

Ponadto, po decyzji Parlamentu Europejskiego państwa członkowskie przedłużyły autonomiczne środki handlowe dla Mołdawii do 24 lipca 2025 roku. Dla tej byłej republiki radzieckiej obowiązuje tymczasowe zawieszenie ceł i kontyngentów przewidzianych w aktualnym układzie o stowarzyszeniu. Republika, położona między Ukrainą a należącą do UE Rumunią, mocno ucierpiała gospodarczo w wyniku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Ułatwienia handlowe Unii Europejskiej obowiązują od 24 lipca 2022 r.

Tekst: AgraEurope

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. czerwiec 2024 07:24