StoryEditor

Tranzyt zbóż z Ukrainy, Zielony Ład, susza i odbudowa pogłowia zwierząt. Wicepremier i minister spotkali się z rolnikami

W siedzibie resortu rolnictwa miało dzisiaj miejsce spotkanie wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz ministra rolnictwa i rozwoju wsi Czesława Siekierskiego, podczas którego spotkali się z przedstawicielami protestujących rolników. - Nigdy jeszcze nie było tak dużej otwartości ministerstwa na dialog z rolnikami. To zasługa ministra Siekierskiego – powiedział wicepremier.
17.05.2024., 15:48h

Ekonomiczna wojna kontynentów

W czasie spotkania jednym z tematów było bezpieczeństwo żywnościowe i jak zwrócił wicepremier uwagę, nie można godzić się na nierówne warunki konkurencji.

Zobacz także: Polska musi przejąć inicjatywę zmian w rolnictwie

- Te dwa zagadnienia potwierdzają konieczność powrotu do ochrony europejskiego rynku przed napływem produktów rolnych spoza Unii Europejskiej, które nie są wytwarzane z zastosowaniem takich wymogów, jakie obowiązują rolników unijnych – czytamy na stronie ministerstwa. – Dochodzi do ekonomicznej wojny kontynentów – stwierdził wicepremier.

Początek działań nowej Komisji Europejskiej

Przedstawiciele protestujących rolników przedstawili propozycję merytorycznych rozmów w ramach czterech grup tematycznych:

  • ochrony rynku wspólnotowego,
  • nowego Zielonego Ładu,
  • chowu i hodowli zwierząt
  • oraz wsparcia i rekompensat.

– Czeka nas sporo pracy, bo od stycznia 2025 roku rozpoczyna się nasza Prezydencja – stwierdził minister Czesław Siekierski.

– Będzie to też początek działań nowej Komisji Europejskiej – dodał.

Zasługa ministra Siekierskiego

Kosiniak-Kamysz zwrócił podczas spotkania uwagę na reprezentatywność rolników, na dużą ilość związków i organizacji.

– Trudno jest prowadzić dialog indywidualny, ale nigdy jeszcze nie było tak dużej otwartości ministerstwa na dialog z rolnikami. To zasługa ministra Siekierskiego – podkreślił wicepremier.

Tranzyt zboża przez Polskę

Jednym z tematów rozmów był oczywiście tranzyt zboża przez Polskę i jak poinformował Czesław Siekierski, od stycznia do maja zmniejszył się on o połowę. Kosiniak-Kamysz dodał, że jedną z przyczyn kłopotów na rynku zbóż jest utrata przez nas dotychczasowych rynków zbytu i to w Europie i poza nią.

– Ponad 90 proc. tranzytu zboża z Ukrainy odbywa się przez kanał czarnomorski i Rumunię – dodał.

image

Przetarg na agroport w Gdańsku odwołany! Co na to branża rolno-spożywcza?

- W tym kontekście potwierdził, że jest zwolennikiem rozbudowy agroportu i terminali zbożowych. Opowiadając się za nowoczesnymi rozwiązaniami, zwrócił ponadto uwagę na podjęcie przez rząd decyzji o udrożnieniu drogi wodnej do portu w Elblągu – podaje ministerstwo.

Dostęp Ukrainy do rynku UE

Kosiniak-Kamysz podczas spotkania poruszył też kwestię dostępu Ukrainy do rynku wspólnotowego.

– Dialog Unii Europejskiej z Ukrainą musi trwać wiele lat. Podobnie jak nasze rozmowy akcesyjne – stwierdził wicepremier.

Podczas spotkania poruszono także kwestię aktywnego rolnika, ubezpieczeniem upraw, a także koniecznością opracowania programu odbudowy pogłowia trzody chlewnej, co przełożyłoby się na zdjęcie nadwyżki zbożowej.

Jak przypomina ministerstwo, już w przyszłym tygodniu rozpoczną się spotkania grup roboczych w sprawie suszy i hodowli zwierząt.

– Będziemy się starali jak najszybciej wdrożyć wypracowane propozycje rozwiązań, a w trakcie prac będziemy udoskonalali strukturę zespołów roboczych – zapewnił minister. – Chcemy razem z Wami, w ramach tych grup, podjąć działania systemowe na przyszłe lata – podsumował szef resortu rolnictwa, zwracając się do przedstawicieli rolników.

Bernat Patrycja

na podst: gov.pl

Fot: MRiRW X

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. czerwiec 2024 12:34