StoryEditor

Kontrole na giełdach - Kołodziejczak powołuje „Brygady tygrysa”

Niecały tydzień temu, informowaliśmy o przeprowadzonych kontrolach na rynkach hurtowych w 6 województwach w Polsce. Mają one na celu sprawdzenie, skąd pochodzą sprzedawane produkty.
22.05.2024., 12:48h

– Na rynkach hurtowych, w sklepach, w całym kraju sprawdzamy, czy nasze polskie ziemniaki nie są podrabiane przez ziemniaki, które przyjeżdżają z zagranicy – poinformował sekretarz stanu Michał Kołodziejczak.

O pierwszych kontrolach, które miały miejsce 16 maja br. pialiśmy więcej TUTAJ: Kontrole na giełdach rolnych! Kołodziejczak z interwencją

21 maja br. Wiceminister Kołodziejczak wraz z głównym inspektorem jakości handlowej Przemysławem Rzodkiewiczem udał się na kolejną kontrolę na Rynek Hurtowy Rybitwy w Krakowie.

W kontroli brali również udział przedstawiciele Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Inspekcji Sanitarnej.

Kołodziejczak podczas kontroli zwrócił uwagę, że coraz częściej obserwowany jest napływ czereśni z południa Europy, które nie są odpowiednio oznakowane.

– Inspekcje wszystko sprawdzają, aby Polacy mogli czuć się bezpiecznie i wiedzieli, że kupują nasz produkt, że jest on bezpieczny. Widzimy duże zainteresowanie naszą kontrolą, co nas bardzo cieszy – podkreślił sekretarz stanu Michał Kołodziejczak.

– Jako inspekcja służymy przede wszystkim ochronie konsumenta, ale też chronimy równe i wolne zasady konkurencji – dodał główny inspektor Przemysław Rzodkiewicz.

– Jesteśmy na rynkach hurtowych, ale tak naprawę kontrolujemy „od pola do stołu” – dodał główny inspektor.

Wiceminister zapowiedział, że takie kontrole będą prowadzone nieustannie, a jeżeli są jakieś nieprawidłowości, aby zgłaszać je do Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.

Kołodziejczak powołuje Brygady tygrysa

– W Polsce stawiamy na polskie produkty. Są one dla nas ważne i dlatego teraz „Brygady tygrysa”, jak je nazwałem roboczo, ruszyły w całym kraju do kontroli – powiedział wiceminister Kołodziejczak.

– Konsekwentnie, skutecznie będziemy dostosowywać przepisy do tych realiów, które zastaniemy na giełdzie. Będziemy tworzyć przepisy, które będą jeszcze bardziej szczelne, które będą dawały naszym producentom normalne zasady. Tym będziemy się zajmować po dokładnym zweryfikowaniu tego, co dzieje się na giełdach, rynkach, ale także w przyszłym tygodniu w sklepach i supermarketach – zapowiedział sekretarz stanu Michał Kołodziejczak.

Walka z bakteriozą ziemniaka

– Wystąpiłem w zeszłym tygodniu do unijnej komisarz Stelli Kyriakides z pismem, z całą dokumentacją, o przyspieszenie procedury zdjęcia z polski obostrzeń ograniczających eksport polskich ziemniaków – poinformował wiceminister i podkreślił, że walka z bakteriozą ziemniaków jest w Polsce na bardzo wysokim poziomie.

– Wyniki badań w Polsce są bardzo dobre i jest najniższy poziom porażenia ziemniaków od 20 lat – dodał sekretarz stanu Michał Kołodziejczak.

 

Bernat Patrycja na podst. GOV

Fot: X

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. czerwiec 2024 21:53