StoryEditor

Ukraina zamierza obniżyć stawkę VAT na żywność – o ile wzrosły ceny?

Do Najwyższej Rady Ukrainy trafił projekt ustawy o obniżeniu VAT na żywność, aby rozwiązać problem rosnących cen żywności. Ministerstwo Finansów ma inne zdanie na temat tego projektu. Mówił o tym David Arahamiya, szef partii Sługa Narodu, na antenie „RADA”.
25.02.2022., 11:02h

Możliwość konkurencji na wewnętrznym rynku

4 lutego br. do parlamentu UA trafił projekt ustawy o zniesieniu VAT, gdyż krajowe produkty spożywcze nie będą mogły konkurować z tańszymi produktami importowymi z UE. VAT miałby być zniesiony od 1 lipca.

- Myślę, że w jakimś stopniu ta ustawa zostanie uchwalona – skomentował to Arahamiya. Dodał również, że ta inicjatywa musi być przeanalizowana i dopracowana. Co więcej w dopracowanie tego projektu muszą być zaangażowane Ministerstwo Gospodarki, Ministerstwo Polityku Rolnej i Żywnościowej oraz Kancelaria Prezydenta. Obecne ceny na żywność dla konsumenta wzrosły o 20-40%.

„Obniżka VAT nie rozwiąże kwestii rosnących cen żywności”

Natomiast Ministerstwo Finansów stwierdziło, że zniesienie podatku VAT do 0% spowoduje deficyt 60 mld hrywien, czyli około 8,4 mld zł, w budżecie państwowym. - Jesteśmy w 100% pewni, że obniżka VAT nie rozwiąże kwestii rosnących cen żywności – powiedziała wiceminister finansów Svetlana Vorobey. W tej sytuacji może pomóc obniżenie kosztów produkcji, czyli potrzebna jest porządna analiza wszystkich składników produkcji i opracowanie możliwego mechanizmu jego redukcji.

W kontekście wojny pomiędzy Rosją, a Ukrainą przepływ towarów będzie utrudniony. Istnieje znaczne ryzyko dodatkowego, niż oceniono, wzrost cen żywności.

Z kolei na temat tego, w jaki sposób konflikt na wschodzie wpływa na rynek rzepaku, zbóż i paliw piszemy w informacjach poniżej:

Rzepak wystrzelił jak z rakietnicy. A jak ceny ropy?

Wybuchły ceny w portach, okopany krajowy rynek

Jak konflikt rosyjsko-ukraiński wpłynie na rynek zbóż?

oprac. mk

Fot. Envato Elements

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 18:32