Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Newsletter rynkowy>Ceny zbóż>

Wybuchły ceny w portach, okopany krajowy rynek

Obrazek

Podczas, gdy na świecie ceny pszenicy gwałtownie wystrzeliły, to u nas w skupach wszystko dzieje się zdecydowanie wolniej. Okopany rynek zachowuje się jakby nic się nie stało. A dzieje się bardzo dużo!

dr Juliusz Urban25 lutego 2022, 16:23

Na wieści o grożących Ukrainie działaniach wojennych ze strony Rosji, już od początku tygodnia pszenica na Matifie szła do góry. Jednak wzrosty majowych notowań pszenicy o 3 euro w poniedziałek, o 5,75 euro we wtorek, a nawet środowy skok o 9,5 euro, były tylko przygotowaniem pola bitwy, do czwartkowej erupcji cenowej. 

Po rozprzestrzenieniu informacji o najeździe Ukrainy przez rosyjskiego agresora, rynki wręcz eksplodowały. W czwartek pszenica w kontraktach marcowych, na Matifie notuje 29-eurowe podwyżki. Wygaszane już marcowe notowania kosztują 316,50 euro/t, a omawiane wcześniej kontrakty majowe podskoczyły o 21 euro i na czwartkowym zamknięciu – 315 euro/t. Tym samym tygodniowy wzrost przekroczył 46 euro/t! 

Dla zwolenników przeliczania notowań na złotówki dodać należy, że olbrzymim lewarem dla cen jest kurs euro, bo za jedno euro płacimy już nawet 4,62 zł/t.

Eksporterzy bardzo szybko zareagowali na te wzrosty i ceny w portach wręcz eksplodowały, w ciągu jednego dnia podskakując o 150 złotych. W czwartek za pszenicę w portach płacono aż 1470
–1500 zł/t!

Niestety krajowy rynek na te informacje reaguje z ogromnym opóźnieniem i spokojnie czeka na dalszy rozwój wydarzeń. Ceny podnieśli tylko nieliczni i to oni dają sygnał do ataku utrwalonych w ostatnich tygodniach pozycji cenowych. Na krajowym rynku górę biorą jednak zachowania obronne zmierzające do przetrzymania, być może chwilowych skoków. Niewielu skupujących powstało i dostrzegając zmiany podniosło ceny do 1250–1300 zł/t, w większości punktów skupów mamy jednak takie same poziomy jak przed tygodniem. – Trzy dni wiosny nie czyni, musimy się trochę poprzyglądać rynkowi – mówi przedstawiciel skupujących.

Rynek jest jednak tak bardzo rozchwiany, że niektóre punkty skupu bojąc się wystawiać pod ostrzał spadającego, po tej eskalacji cenowej rynku pozwijały swoje cenniki i obecnie nie kwotuje.

Dlatego pszenica konsumpcyjna nadal  jest najczęściej po 1150–1250 zł/t, a pszenica paszowa ma ceny 1070–1200 zł/t. Jednak nawet nieliczne podwyżki spowodowały że średnia cena pszenicy konsumpcyjnej wróciła do 1200 zł/t, paszówka kosztuje średnio 1150 zł/t. – Nie ma dostaw, dzwonią tylko i pytają. Widocznie cena jest za niska – mówi pracownik skupu na ścianie wschodniej. Inny skupujący z tego regionu, który cenę ustawił tylko nieznacznie wyżej, na brak ruchu nie narzeka. – Coś tam się kupuje, nie są to wielkie ilości, ale przynajmniej jest po co przyjeżdżać do pracy – mówi szef punktu skupu.

Na pół gwizdka funkcjonuje także handel na Niemcy. – Niemcy nie wystawiają cen. Czasem można sprzedaż pszenicę konsumpcyjną i kukurydzę, jęczmień i pszenżyto mają niewielkie wzięcie. Za duży jest chaos, Niemcy wolą przeczekać – mówi skupujący zboża, na ścianie zachodniej.

Żyto w kraju nieznacznie poszło do góry, średnia wzrosła o 5 zł/t. W portach żyto paszowe na eksport zaliczyło gwałtowny skok, było kupowane po 1110 zł/t. W krajowym skupie wystawiane są ceny 900–1040 zł/t. Najczęściej wciąż za żyto konsumpcyjne proponuje się 950–1000 zł/t.

Jęczmień bronił się długo przed spadkami, ale w tym tygodniu mamy lekką redukcję cen. Jęczmień paszowy jest skupowany po 930–1080 zł/t, ta z przeznaczeniem na kaszę po 1100 zł/t. 

Pszenżyto zachowuje się stabilnie, dlatego, że przy generalnym braku zmian, zwolennicy nieznacznych podwyżek są tak samo liczni, jak lekko obniżający ceny. Jednak w portach w ciągu tygodnia mamy niesamowite wzrosty, eksporterzy pszenżyto kupują już  po 1220–1250 zł/t. W krajowych skupach ceny nie reagują na te ruchy i pszenżyto jest kupowane po 950–1100 zł/t.

Kukurydza znów jest pod wpływem delikatnej tendencji wzrostowej. Pomimo, iż skupowana jest nadal po 970–1100 zł/t, to coraz większa liczba skupujących po 1050 zł/t decyduje, że średnia cena drgnęła o 8 zł do góry. Za to za kukurydzę dostarczoną do portów eksporterzy oferują już 1260 zł/t! Przecież nasza kukurydza może jeszcze sporo zyskać na zamknięciu handlu z Morza Czarnego, kiedy Ukraina nie będzie mogła jej regularnie eksportować. Kukurydzę mokrą z rękawów można sprzedać po 775–790 zł/t.

Owies nie tanieje, ten przeznaczany na paszę jest po 750–900 zł/t, a ładny owies na płatki można sprzedać na północy kraju po 1020 zł/t.

UWAGA: Ze względu na bardzo dużą zmienność cen światowych i kursów, ceny nawet w trakcie jednego dnia mogą podlegać bardzo dużym wahaniom!

Tutaj zobaczysz ceny skupu w punktach w całym kraju!

Juliusz Urban  Fot. archiwum taP


Picture of the author
Autor Artykułu:dr Juliusz Urban
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)