Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Ustawa o pomocniku rolnika wchodzi w życie

15.05.2018

Drukuj

Ustawa o pomocniku rolnika wchodzi w życie

Artykuł dostępny

Organizacje rolnicze od dawna apelowały do Prezydenta o szybkie podpisanie ustawy. Chodziło o to, aby nowe przepisy weszły jak najszybciej w życie, a pomocników rolnika można było zatrudniać już teraz podczas rozpoczętego sezonu zbioru owoców. Apele poskutkowały. Ustawa została 8 maja podpisana, 10 ogłoszona, a to oznacza, że 18 maja wejdzie w życie 


Nowe obowiązki rolnika

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że od tego momentu nowe obowiązki spadną na rolników. Gospodarz, który zdecyduje się na zatrudnienie pomocnika musi w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy zgłosić go do ubezpieczenia w KRUS. Odpowiednie formularze zgłoszeniowe będą dostępne na stronach internetowych KRUS oraz w każdej jednostce organizacyjnej KRUS. 

r e k l a m aObowiązkowe ubezpieczenie pomocnika rolnika obejmuje:
 • ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie w zakresie ograniczonym do świadczenia z tytułu wypadku przy pracy rolniczej,
 • ubezpieczenie zdrowotne .

Informacje dotyczące wysokości i terminu opłacania składek będą dostępne na stronie  www.krus.gov.pl

Obowiązkiem rolnika będzie sporządzenie informacji o wysokości przychodów z tytułu umowy o pomocy przy zbiorach na formularzu PIT-8C i przesłanie jej podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego.

Pomocnik nie do wszystkiego

KRUS przypomina jednak, że pomocnik rolnika nie może zajmować się w gospodarstwie wszystkim. Ustawa precyzyjnie mówi o pomocnik może pomagać rolnikowi przy zbiorach:
 • chmielu,
 • owoców,     
 • warzyw,
 • tytoniu,
 • ziół,
 • roślin zielarskich.

Oprócz tego pomocnik może zajmować się:
 • usuwaniem zbędnych części roślin,
 • klasyfikowaniem lub sortowaniem zerwanych lub zebranych owoców i warzyw lub wykonywaniem innych czynności mających na celu przygotowanie wymienionych zbiorów do transportu, przechowywania lub sprzedaży lub związanych z pielęgnowaniem i poprawą jakości plonów

Definicja pomocnika rolnika

Kto może być pomocnikiem rolnika? Przede wszystkim musi to być pełnoletnia osoba świadcząca odpłatnie pomoc rolnikowi na podstawie umowy o pomocy przy zbiorach. Pomocnikiem może być :
 • obywatel Polski,
 • cudzoziemiec uprawniony do wykonywania pracy na terenie Polski czy też zwolniony na podstawie przepisów szczególnych z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę.

Łączny czas świadczenia przez pomocnika pomocy na podstawie zawartych umów (jednej lub kilku, z jednym lub kilkoma rolnikami) nie może przekroczyć 180 dni w danym roku kalendarzowym. Przed zawarciem umowy rolnik powinien uzyskać od pomocnika oświadczenie o liczbie dni świadczenia pomocy, w danym roku kalendarzowym, na podstawie umów zawartych z innymi rolnikami.   wk

Fot. Józefowicz

Polecany artykuł

Rękawice ze stali

Polecane dla Ciebie:

article icon

Rynek świń: Ile jeszcze można wytrzymać?

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii