Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Utrata dopłat, nagana, grzywna i areszt – kary za wypalanie traw

Obrazek

Wypalanie traw to niestety nadal powszechny proceder – tylko w 2022 r. strażacy interweniowali ponad 20 tys. razy! Za pożary traw i nieużytków grożą poważne kary, od grzywny i utraty dopłat rolniczych po areszt.

Aneta Lewandowska2 kwietnia 2022, 20:32

Państwowa Straż Pożarna pod koniec marca przekazała zatrważające statystyki – tylko do 25 marca 2022 r. służby wyjeżdżały do ponad 20 tysięcy pożarów traw i nieużytków rolnych. Ogień rozprzestrzenił się też setki razy na lasy, kilka osób zginęło, mnóstwo odniosło obrażenia. To tragiczny rok w porównaniu z ubiegłym, kiedy odnotowano 2 838 pożarów traw i chociaż wtedy dwie osoby zostały ranne, nikt nie zginął.

Koszmarne statystyki

W ciągu zaledwie 12 tygodni tego roku:

  • Ponad 20 tysięcy interwencji straży pożarnej (najwięcej w woj. mazowieckim 2691, dolnośląskim 2575, małopolskim 2131, śląskim 2099, świętokrzyskim 1833, podkarpackim 182);
  • Średni czas akcji gaśniczej przy pożarach traw: 58 minut;
  • 920 odnotowanych pożarów lasów z rozprzestrzeniającego się ognia;
  • Zginęło 8 osób;
  • Obrażenia odniosły 62 osoby;
  • Strażacy zużyli 45516 metrów sześciennych wody (45,5 miliona litrów);
  • Straty oszacowano na 4,475 miliona złotych.

Dotkliwe kary za łamanie przepisów, w tym utrata dotacji

Ustawy o ochronie przyrody i o lasach przewidują za wypalanie trawy dotkliwe kary. Oprócz nagany, osoba podpalająca trawy może dostać grzywnę w wysokości nawet 20 tysięcy złotych.

Jeśli z podpalenia traw i nieużytków rozwinie się dużych rozmiarów pożar i stworzy zagrożenie dla życia ludzi lub spowoduje zniszczenie mienia, podpalacz może trafić do aresztu – grozi za to nawet 10 lat pozbawienia wolności.

Na podpalaczy kary może nałożyć też ARiMR, ponieważ dopłaty bezpośrednie zobowiązują rolników do niewypalania traw i nieużytków. W zależności od wagi przewinienia, beneficjent może otrzymać karę zmniejszenia dotacji – od 1% do całej kwoty, jeśli rolnik łamie przepisy nagminnie.

Według danych Agencji, przez ostatnie 7 lat ARiMR nałożyła kary za wypalanie gruntów rolnych na 137 rolników. Łącznie kary przekroczyły 235 tysięcy złotych.


Wypalanie traw to strata dla wszystkich

Chociaż wypalanie traw na łąkach i pastwiskach, nieużytkach rolnych, rowach itp. jest surowo zabronione, ta bezsensowna „tradycja” nadal jest praktykowana. W tak suchym roku, jak obecnie, to ogromne ryzyko, ale nawet w bardziej wilgotnych okresach podpalenia mają opłakane skutki.

Podpalanie obniża wartość gruntów, zarówno rolniczą jak i ekologiczną. Napowietrzenie gleby staje się niemożliwe, biochemicznie gleba traci na wartości, bo procesy tlenowe zastępowane są przez beztlenowe. Ogień pozbawia glebę materii organicznej, przez co jest zubożona – traci próchnicę, zdolność retencji wody, florę bakteryjną wiążąco tak cenny dla rolników azot.

Jak zaznacza Inspekcja Ochrony Środowiska, wypalanie traw obniża wartość plonów o 5-8%, niszczy ekosystem i młode, płytko zakorzenione rośliny, pozostawiając głęboko ukorzenione chwasty. Giną też inni pomocnicy rolników – mrówki, dżdżownice i inne niezliczone owady. Pożary emitują także rakotwórcze węglowodory.


oprac. al na podst. Infor.pl, teraz-srodowisko.pl
fot. EnvatoElementsPicture of the author
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)