StoryEditor

Uwaga na fałszywe weterynaryjne produkty lecznicze!

GIW poinformował, że na rynek mógł trafić fałszywy produkt leczniczy, weterynaryjny. Istnieje prawdopodobieństwo, że powstał w Turcji i nie zawiera substancji, która powinna się znajdować w jego składzie.  
12.05.2021., 11:05h
Główny Lekarz Weterynarii ostrzega, że na rynek mógł trafić fałszywy produkt weterynaryjny, który wykryto w Libanie. Istnieje podejrzenie, iż produkt został wyprodukowany w Republice Turcji.

– Badania próbek sfałszowanego produktu leczniczego weterynaryjnego Apivar przeprowadzone przez VETO-PHARMA SAS wykazały, że produkt nie zawiera w swoim składzie substancji czynnej: amitraza. Na powierzchni paska do zawieszania w ulu w sfałszowanym produkcie leczniczym weterynaryjnym Apivar znajduje się gęsta ciecz o silnym, nieprzyjemnym zapachu „rozpuszczalnika”. Paski sfałszowanego produktu różnią się także wyglądem od produktu oryginalnego. Krawędzie pasków posiadają pęknięcia/nierówności i wypukłe okręgi w rogach. Istnieje prawdopodobieństwo, iż paski sfałszowanego produktu leczniczego weterynaryjnego Apivar są wytwarzane w innym procesie niż oryginalny produkt leczniczy tj. poprzez wtryskiwanie, a nie przez wytłaczanie – informuje GIW.

Zaznacza, że produkt o tej nazwie jest sprzedawany w UE w 20 krajach, a więc jest prawdopodobne, że trafił także na nasz rynek. 

Nie znana jest na razie szkodliwość dla pszczół fałszywych pasków, jednak warto się mieć na baczności! 

oprac. dkol na podst. wetgiw.gov.pl
fot. poglądowe

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. grudzień 2023 13:31