StoryEditor

Wraca „Piątka dla zwierząt”? Rolnicy zapowiadają protesty

Sztab Kryzysowy Rolników ogłasza gotowość do podjęcia ogólnopolskiej akcji protestacyjnej i wyprowadzenia na ulice Warszawy dziesiątek tysięcy rolników. To efekt pojawiających się od kliku dni informacji, że w Sejmie ma być ponownie zgłoszona ustawa zakazująca hodowli zwierząt futerkowych. 
11.05.2021., 13:05h
Sztab Kryzysowy Rolników w wydanym oświadczeniu wyraził zaniepokojenie pojawiającymi się w przestrzeni publicznej informacjami sugerującymi, że w najbliższą środę poseł Katarzyna Piekarska z Koalicji Obywatelskiej zamierza złożyć w Sejmie projekt ustawy mający na celu wprowadzenie zakazu hodowli zwierząt futerkowych. Byłaby to kolejna próba wdrożenia zapisów "Piątki dla zwierząt". 

Zagrożenie interesów rolników


Zdaniem rolników jest to działanie niebezpieczne, które narusza interesy całego rolnictwa w czasie szalejącego kryzysu gospodarczego.

- Stanowczo protestuję przeciwko lewicowym, sprzecznym z polską racją stanu pomysłom likwidacji rodzimej hodowli zwierząt w czasie, kiedy rolnicy stoją przed ogromnymi wyzwaniami związanymi z wdrażaniem strategii od pola do stołu. Polska wieś wbrew optymistycznym opowieściom w niektórych mediach, ma potężne problemy. Naszą trzodę chlewną trawi Afrykański Pomór Świń, grypa ptaków dziesiątkuje stada drobiu – napisał w oświadczeniu Sławomir Izdebski szef Sztabu Kryzysowego Rolników. 

Będą protesty?

Zdaniem Izdebskiego, wniesienie w tak trudnym okresie dla Polski i rolnictwa ustawy, która ogranicza którykolwiek sektor polskiej gospodarki jest zdradą. I grozi, że sojusz z lewicą i zagranicznymi organizacjami antyhodowlanymi, zakończy się dziesiątkach tysięcy rolników na ulicach.
- Wieś jest dzisiaj zjednoczona jak nigdy i nie pozwoli na ponowne wprowadzanie antyrolniczych ustaw. Dlatego ogłaszam gotowość do podjęcia ogólnopolskiej akcji protestacyjnej - gotowość do powtórzenia masowych protestów z jesieni 2020 roku. Apeluję do Prawa i Sprawiedliwości o konsekwentne reprezentowanie polskich interesów, o odważne postawienie na Polskę – podsumował S. Izdebski. 

Ustawa w zamrażarce 


Przypomnijmy, że ustawa wprowadzająca tzw. „Piątkę dla zwierząt”, która zakładała m.in. wprowadzenie zakazu uboju rytualnego oraz hodowli zwierząt na futra, została uchwalona przez Sejm w zeszłym roku. Również Senat poparł nowe przepisy, ale wykreślił zakaz uboju rytualnego drobiu. Wprowadzono również poprawkę zakładająca, że zakaz hodowli zwierząt futerkowych wejdzie w życie do 31 lipca 2023 r., a zakaz uboju rytualnego 31 grudnia 2025 r. Następnie parlament, m.in. z powodu protestów rolniczych, przerwał prace nad ustawą, która trafiła do tzw. zamrażarki. 
wk
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. czerwiec 2024 17:33