StoryEditor

Znów zabrakło na ubezpieczenia. Czy ministerstwo rolnictwa zwiększy budżet?

Znów powtarza się problem z ubezpieczeniem upraw z dopłatą Skarbu Państwa. W tym roku pula pieniężna przeznaczona na dofinansowania wyczerpała się rekordowo szybko - u niektórych ubezpieczycieli po kilkunastu minutach. Czy zostaną uruchomienie nowe nabory na dotowane ubezpieczenia rolne? Co na to resort rolnictwa?
10.05.2021., 15:05h
Rząd na ten rok zaplanował 400 mln zł na dopłaty do ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt. Od razu było wiadomo, że środki te nie wystarczą na zabezpieczenie potrzeb wynikających z zawieranych polis. Przypomnijmy, że już w ubiegłym roku wydatki na ten cel zostały obcięte z 650 mln zł do 400 mln zł. Finał był taki, że w jesiennym sezonie ubezpieczania upraw po kilku dniach zabrakło pieniędzy i wielu rolników nie mogło zawrzeć umów z zakładami. To samo powtórzyło się teraz.

Dlatego poseł Kukiz Norbert Kaczmarczyk w interpelacji do ministra rolnictwa zapytał, czy podejmie interwencję u premiera, by firmy ubezpieczeniowe mogły pozyskać dodatkowe środki finansowe na uruchomienie nowych naborów na dotowane ubezpieczenia rolne.

W odpowiedzi wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik zapewnił, że jeśli pojawią się jakieś oszczędności w realizacji wydatków, w pierwszej kolejności zostaną one przeznaczone na zwiększenie puli dopłat do składek ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich.


A dlaczego resort nie zwiększył budżetu na dopłaty? Jak tłumaczy Bartosik, nie było na to pieniędzy. 

- Kwota wydatków w wysokości 400 mln zł wynika z możliwości budżetu państwa dofinansowania tego zadania w roku bieżącym - poinformował. Jednocześnie zapewnił, że podwyższenie wydatków budżetowych na dopłaty do ubezpieczeń będzie priorytetem przy rozdysponowywaniu dostępnego limitu wydatków w części budżetowej na rolnictwo.

Kamila Szałaj
Kamila Szałaj
Autor Artykułu:Kamila Szałaj Redaktorka portalu tygodnik-rolniczy.pl i Tygodnika Poradnika Rolniczego. Kamila Szałaj jest ekspertką z zakresu polityki rolnej w Polsce oraz rynków rolnych. Specjalizuje się także w kwestii dopłat bezpośrednich i dotacji dla rolnictwa. Podejmuje też tematy dotyczące bezpieczeństwa w rolnictwie oraz interwencji w obronie rolników. Zdobyła 1. miejsce w ogólnopolskim konkursie KRUS „W rolnictwie można pracować bezpieczniej”. W 2018 roku odznaczona przez ministra rolnictwa medalem Zasłużony dla Rolnictwa.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. luty 2024 13:10