StoryEditor

Wybory Prezydenckie 2020: Wyniki exit i late poll – wygrywa Andrzej Duda

W całej Polsce odbyła się II tura głosowania w Wyborach Prezydenckich 2020. O godz. 21:00 zamknięto lokale wyborcze, zakończyła się cisza wyborcza i ogłoszono wstępne, sondażowe wyniki wyborów.
12.07.2020., 21:07h
Na podstawie sondażu exit poll przeprowadzonego przez Ipsos zwycięzcą wyborów został obecny Prezydent RP Andrzej Duda który zdobył 50,4% głosów Jego kontrkandydat Rafał Trzaskowski uzyskał 49,6% głosów. Oficjalne wyniki poznamy dopiero jutro. Różnica pomiędzy oboma kandydatami jest niewielka, więc ostateczny wynik nie jest jeszcze przesądzony.

Ze wstępnych danych wynika, że frekwencja wyborcza była jeszcze wyższa niż w I turze wyborów i wyniosła 68,9%. To kolejny rekord wyborczy w Polsce po odzyskaniu pełnej niepodległości w 1989 roku. W pierwszej turze – zgodnie z oficjalnymi danymi PKW – głos oddało 64,51 proc. uprawnionych obywateli.


Jak głosowali mieszkańcy wsi?


Z danych Ipsos wynika, że najwięcej głosów wyborców mieszkających na wsi zdobył prezydent Andrzej Duda – poparło go 63,2% głosujących. Wiceprzewodniczący PO Rafał Trzaskowski zdobył w tej grupie 36,8% głosów. W miastach wygrał kandydat KO, a im większy ośrodek miejski, tym jego przewaga większa. Największe poparcie Trzaskowski zdobył w miastach powyżej 500 tys. mieszkańców – 66,5%.

Jak głosowano w województwach?


Z pierwszych sondażowych danych wynika, że ubiegający się o fotel prezydenta Rafał Trzaskowski wygrał w dziewięciu województwach, położonych w północno-zachodniej Polsce. Były to: zachodniopomorskie, pomorskie, warmińsko-mazurskie, lubuskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, dolnośląskie, opolskie i śląskie.

Urzędujący prezydent Andrzej Duda wygrał w siedmiu województwach: podlaskim, mazowieckim, lubelskim, łódzkim, świętokrzyskim, małopolskim i podkarpackim.

Aktualizacja 13.07.2020 godz. 7:41

W opublikowanych w nocy wynikach badaniu late poll Andrzej Duda uzyskał 51% głosów, a Rafał Trzaskowski 49%. Frekwencja została obniżona z 68,9% do 67,9%.

Na godz. 8:00 zaplanowana jest konferencja prasowa Państwowej Komisji Wyborczej. Być może wtedy poznamy oficjalne wyniki Wyborów Prezydenckich 2020.Źródło: TVP Info
Grafika: TVP Info
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. luty 2024 08:43