StoryEditor

Wybory samorządowe – kiedy się odbędą i jak zagłosować online?

Dokładnie 7 kwietnia 2024 roku obędzie się głosowanie w pierwszej turze wyborów samorządowych. Podpowiadamy jak załatwić wszelkie formalności online przed głosowaniem!
02.04.2024., 12:43h

W wyborach samorządowych nie można jednorazowo zmienić miejsca głosowania, tak jak w wyborach parlamentarnych. Ponadto, nie ma możliwości otrzymania zaświadczenia o prawie do głosowania w celu oddania głosu w dowolnym lokalu wyborczym.

Wybory samorządowe – gdzie są nasze dane?

Do danych z Centralnego Rejestru Wyborców obywatele mają zagwarantowany szybki i łatwy dostęp. Można je sprawdzić, podczas logowania się na stronie GOV.PL lub w aplikacji mObywatel. W CRW znajdują się dane Polaków, którzy ukończyli 17 lat, obywateli państw UE (innych niż Polska), Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii oraz Irlandii Północnej, jeżeli złożyli wniosek o dopisanie ich do Centralnego Rejestru Wyborców.

Zobacz także: Nowy system rozliczania fotowoltaiki. Od kiedy wchodzi?

Jak zmienić stały obwód głosowania?

Całkiem niedawno, bo od 21 lutego br. roku powstały nowe procedury dotyczące wniosków o rejestrację stałego obwodu głosowania w wyborach samorządowych, po to, aby ułatwić głosowanie osobom, które nie mają meldunku w swoim stałym miejscu zamieszkania. Aby móc zagłosować w stałym miejscu zamieszkania: 

  • należy wejść na stronę GOV.PL i zalogować się swoim profilem zaufanym,  
  • następnie podajemy swój adres stałego miejsca zamieszkania i zaznaczamy oświadczenie, że mieszkamy pod tym adresem na stałe (można dołączyć dokumenty potwierdzające ten fakt, np. umowę najmu mieszkania, oświadczenie właściciela mieszkania, rachunek za prąd, na którym są dane), 
  • wniosek podpisujemy elektronicznie. 

Potwierdzenie złożenia wniosku i decyzję o zmianie miejsca stałego obwodu głosowania obywatele otrzymują na swoją skrzynkę ePUAP. 

Co jeszcze załatwimy online? Jaki jest termin ostateczny? Więcej na halowieś.pl

Fot: Canva

Angelika Drygas
Autor Artykułu:Angelika Drygas
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. kwiecień 2024 04:06