StoryEditor

Nakaz posiadania świadectwa energetycznego!

Posiadanie świadectwa energetycznego budynku będzie obowiązkowe już niebawem, bo od 1 kwietnia 2024 roku. Jego brak grozi nałożeniem na właściciela nieruchomości ograniczenia, a także kary. Ile kosztuje wyrobienie świadectwa energetycznego i gdzie można je wyrobić?
31.03.2024., 10:00h

Co to jest świadectwo energetyczne budynku? 

Świadectwo energetyczne, zwane także certyfikatem lub paszportem energetycznym, to dokument, w którym znajdują się informacje dotyczące zapotrzebowania na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb energetycznych związanych z użytkowaniem budynku lub jego części. Obejmują one między innymi wyliczenia pod kątem tego, ile prądu zużywają instalacje takie jak: 

  • ogrzewanie, 
  • wentylacja, 
  • przygotowanie ciepłej wody użytkowej, 
  • chłodzenie, 
  • oświetlenie (w przypadku budynków niemieszkalnych). 

Na tej podstawie można ocenić, jak bardzo energochłonny jest budynek. Świadectwo energetyczne pozwala także zakwalifikować nieruchomość do odpowiedniej klasy od A do G. 

Więcej o klasyfikacji energetycznej przeczytasz tutaj: Domy w Polsce jak AGD! Na czym polega klasyfikacja energetyczna domów i mieszkań? 

Dlaczego paszport energetyczny jest obowiązkowy? 

Posiadanie paszportu energetycznego dla każdej nieruchomości będzie obowiązkiem właścicieli od 1 kwietnia 2024. Wszystko za sprawą prawa unijnego, które nakłada na posiadaczy domów konieczność wyrobienia takiego dokumentu. Jeszcze do niedawna obowiązek ten spoczywał tylko na tych, którzy mieli nieruchomość wybudowaną po 2009 roku. Od 1 kwietnia 2024 dotyczy wszystkich. 

Zobacz także: Abonament RTV 2024 – ile wynoszą stawki?

Czego nie można zrobić bez charakterystyki energetycznej domu? 

Brak charakterystyki energetycznej domu czy mieszkania ściągnie na właściciela nieprzyjemności. Bez tego dokumentu nie będzie mógł sprzedać nieruchomości ani jej wynająć. Będzie to weryfikowane i posiadacze domów, którzy zechcą ominąć ten przepis, mogą spodziewać się kary. Co ważne, paszport energetyczny ma datę ważności - wygasa po 10 latach. Trzeba zatem pamiętać o jego odnawianiu.

Skąd wziąć certyfikat energetyczny nieruchomości? 

Certyfikaty energetyczne dla nieruchomości są wystawiane przez specjalistów w tym zakresie. Aby uzyskać taki dokument, należy znaleźć firmę, która przeprowadzi audyt. Ważne, by przedsiębiorstwo znajdowało się w wykazie, prowadzonym przez Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Audytor przybędzie na miejsce i przeprowadzi kontrolę energochłonności. Sprawdzi między innymi piec, instalacje grzewcze i wentylacyjne, a nawet ocieplenie domu czy stolarkę okienną, bowiem jej wady mogą powodować “uciekanie” ciepła. W wyniku audytu właściciel nieruchomości otrzyma dokument, w którym znajdzie między innymi wyliczone roczne zapotrzebowanie budynku na energię elektryczną, wyrażone w kilowatogodzinach na metr kwadratowy powierzchni użytkowej. 

Ile kosztuje świadectwo energetyczne budynku? Jaka kara grozi za brak świadectwa energetycznego? Dowiesz się więcej na halowies.pl

 

fot: Canva

Zuzanna Ćwiklińska
Autor Artykułu:Zuzanna Ćwiklińska Dziennikarka portalu Halo Wieś i portalu tygodnik-rolniczy.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. kwiecień 2024 07:55