StoryEditor

Wypadek przy przedłużonym zasiłku chorobowym

Podczas przebywania na zasiłku chorobowym nie wolno pracować w gospodarstwie. W przeciwnym razie ubezpieczonego rolnika czekają przykre konsekwencje.
29.07.2020., 16:07h
Podczas pełnionego przeze mnie kolejnego, cyklicznego dyżuru telefonicznego z prośbą o radę zwrócił się nasz Czytelnik – rolnik ubezpieczony w KRUS z mocy ustawy, prowadzący gospodarstwo rolne powyżej 20 ha przeliczeniowych. Nie może się bowiem zdecydować, czy zgłosić swój wypadek przy pracy rolniczej do KRUS i jakie w jego przypadku wynikną konsekwencje, jeśli go zgłosi.

Najpierw zawał


Sprawa przedstawia się następująco. Mój rozmówca w ubiegłym roku doznał rozległego zawału serca. Przebywał w szpitalu, potem dalej chorował w domu. Oddział regionalny KRUS przyznał mu i wypłacił zasiłek chorobowy z tytułu czasowej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym za 180 dni tej niezdolności na podstawie zaświadczeń lekarskich e-ZLA. Podstawowy 180-dniowy okres zasiłkowy skończył mu się w styczniu br. Po jego wyczerpaniu rolnik złożył do KRUS wniosek o zasiłek chorobowy w przedłużonym okresie. Został powiadomiony przez Kasę o wyznaczonym terminie badania przez lekarza rzeczoznawcę KRUS (orzeczenie lekarza rzeczoznawcy stanowi podstawę do przyznania lub odmowy prawa do zasiłku chorobowego w przedłużonym okresie) jeszcze przed wybuchem...
Pozostało 85% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. maj 2024 16:44