StoryEditor

XIX Międzynarodowa Konferencja Rolnictwa Cyfrowego: jak nowe technologie zmieniają uprawę roślin?

Rolnicy z całej Polski spotkali się na konferencji w Kamieniu Śląskim, aby dowiedzieć się o najnowszych trendach i rozwiązaniach w rolnictwie precyzyjnym.
17.02.2024., 10:00h

Rolnictwo nie jest takie jak dawniej. Precyzyjne dawkowanie nawozów i środków ochrony roślin, unowocześnianie sposobów uprawy roślin, wykorzystywanie systemu GPS i dronów – to tylko niektóre z innowacji, które wprowadzają rolnicy w swoich gospodarstwach.

Rolnictwo cyfrowe, czyli zastosowanie nowych technologii w rolnictwie, to temat, który przyciągnął wielu uczestników na XIX Międzynarodową Konferencję Rolnictwa Cyfrowego, która odbyła się w dniach 12-14 lutego 2024 roku w Kamieniu Śląskim.

Cyfryzacja rolnictwa

Konferencja, zorganizowana przez dr inż. Jerzego Koronczoka z firmy Agrocom Polska, była okazją do wymiany doświadczeń i opinii między rolnikami, naukowcami, przedstawicielami firm i instytucji związanych z rolnictwem. Na konferencję zjechali rolnicy z całej Polski, a nowe rozwiązania przedstawiali fachowcy z Polski, Wielkiej Brytanii, Austrii, Niemiec i Słowacji.

- Ta konferencja integruje i zwabia wszystkich zainteresowanych cyfryzacją rolnictwa i rolnictwem 4.0, a nawet 5.0. Tutaj można zapoznać się z najnowszymi trendami i rozwiązaniami. Przerwa pandemiczna uświadomiła nam, jak bardzo brakowało nam wymiany doświadczeniami i opiniami. Na tej konferencji mamy okazję porozmawiać na wszystkie frapujące nas tematy – powiedziała prof. dr hab. inż. Małgorzata Bzowska-Bakalarz z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie, która specjalizuje się w ochronie biologicznej roślin.

Rolnictwo precyzyjne 

Rolnictwo precyzyjne polega na dostosowywaniu uprawy roślin do zmiennych warunków glebowych, klimatycznych i biologicznych. Dzięki temu można osiągnąć lepsze plony, jakość i rentowność produkcji, a także zmniejszyć negatywny wpływ rolnictwa na środowisko. Rolnictwo precyzyjne wykorzystuje takie narzędzia jak systemy nawigacji satelitarnej, czujniki, mapy, modele, komputery, aplikacje, drony, roboty czy sztuczną inteligencję.

- Rolnictwo precyzyjne ma wiele korzyści na różnych płaszczyznach. Jedną z nich jest poprawa wyniku ekonomicznego dzięki precyzyjnemu prowadzeniu maszyn, rozsiewaniu nawozów i opryskom. Teraz stosujemy nawet opryski punktowe, czyli zwalczamy chwasty i szkodniki tylko tam, gdzie jest to konieczne. Dzięki temu zużywamy mniej środków ochrony roślin, nawozów i paliwa. Inną korzyścią jest ochrona środowiska, która zawsze była ważna, ale teraz nabiera jeszcze większego znaczenia, gdyż chcemy produkować jak najlepsze i najzdrowsze produkty – podzielił się swoimi doświadczeniami Grzegorz Wilczok, rolnik z Siemianowic Śląskich, który uczestniczy w konferencji od samego jej początku.

Rolnictwo cyfrowe to nasze zadanie, nasza misja i nasza rola

Organizator konferencji, dr inż. Jerzy Koronczok, jest jednym z pionierów rolnictwa precyzyjnego w Polsce. Od 20 lat zajmuje się organizacją corocznych przeglądów zmieniającego się cyfrowego świata rolnictwa. Chce przedstawiać, zachęcać i informować rolników, społeczność akademicką i młodzież o różnych zagadnieniach związanych z rolnictwem cyfrowym.

- Uważam, że w tym zakresie brakuje powszechnych i popularnych informacji. To jest nasze zadanie, nasza misja i nasza rola. W tym roku rozpatrujemy też inne zagadnienia, które mogą się przydać. Chodzi o zmienne właściwości siedliskowe gleb i roślin, które mogą być obserwowane z poziomu satelitarnego lub naziemnego. Te dane mogą być wykorzystane do precyzyjnego aplikowania materiału siewnego, środków ochrony roślin, nawozów i głębokości wysiewu. To wszystko jest tutaj z przyjemnością prezentowane – powiedział dr Koronczok.

Owady pożyteczne do zwalczania szkodników

Wśród prelegentów znaleźli się także przedstawiciele zagranicznych firm i instytucji, którzy zaprezentowali swoje produkty i usługi dla rolnictwa cyfrowego. Na przykład, Paweł Domaradzki z niemieckiej firmy BIOCARE GmbH, która produkuje owady pożyteczne do zwalczania szkodników, opowiedział o metodach aplikacji.

- My w naszej strategii wybraliśmy pakowanie kruszynków do kapsułek celulozowych lub zawieszek. Jeśli chodzi o aplikację mechaniczną, to preferujemy kapsułki. Dzięki temu chronimy kruszynki przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi, takimi jak upał lub nawalny deszcz, oraz przed innymi zwierzętami, głównie owadami, które bardzo chętnie takie kruszynki sobie zjadają. W paczce, którą dostaje rolnik, nie ma dorosłych ososbników, tylko pasożytowane przez nich matki. To z nich na polu wykluwają się kruszynki i wykonują swoje zadanie. Rolnicy ekologiczni nie mają żadnego innego sposobu na walkę z omacnicą prosowianką niż kruszynka. Jednak większość naszych klientów to gospodarstwa konwencjonalne – ponad 90%.

Prof. Malcolm Hawkesford z brytyjskiego instytutu badawczego Rothamsted Research, który specjalizuje się w aplikowaniu nawozów azotowych, podzielił się swoimi badaniami nad zwiększaniem efektywności nawożenia.

- Uważam, że byłoby dobrze ograniczyć stosowanie nawozów, bo są one drogie. I rolnik dużo by zyskał, gdyby nie musiał ich za dużo stosować. Rząd Wielkiej Brytanii patrzy na to nieco inaczej twierdząc, że chce ograniczyć wpływ nawozów, aby uniknąć zanieczyszczeń i negatywnego wpływu przenawożenia. Moje doświadczenia w Europie dowodzą, że rolnicy nie stosują ich za dużo, ponieważ są drogie. Dlatego używają nawozów w rozsądny sposób. Nie mniej jednak nie ma powodu, żebyśmy nie mogli tego spotęgować. Możemy być w stanie ograniczyć stosowanie nawozów przy zwiększeniu plonów. I dopóki pamiętamy o tej zasadzie, dopóty każdy będzie zadowolony – zaznaczył prof. Malcolm Hawkesford.

Rolnictwo cyfrowe to przyszłość rolnictwa

Konferencja była nie tylko źródłem wiedzy i inspiracji, ale także miejscem integracji i nawiązywania kontaktów. Była także okazją do promocji edukacji rolniczej i zachęcania młodzieży do wyboru tego kierunku.

- Jestem nauczycielem przedmiotu związanej z agrotroniką i przyjechałem na tę konferencję z kolegą. Zaproponował nam ją pan Jerzy Koronczok, który jest organizatorem tego szkolenia. Szkolenie dotyczy właśnie zagadnień związanych z agrotroniką. Współpracuję również z firmą pana Jerzego, Agrocom, w ramach nowatorskiego projektu. Jest to Branżowe Centrum Umiejętności w zawodzie technik rolnik. To prawdopodobnie jedyne centrum w Polsce, które będzie wprowadzać wszystkie nowe innowacje, w tym Rolnictwo 4.0 i nowsze. W tym centrum będziemy poszerzać wiedzę obecnych i przyszłych rolników – powiedział Andrzej Radwański z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Studzieńcu.

Rolnictwo cyfrowe to przyszłość rolnictwa, która zapewni lepszą jakość życia i żywności dla ludzi na całym świecie. To także wyzwanie dla rolników, którzy muszą się dostosować do zmian i ciągle się uczyć. Dlatego tak ważne są inicjatywy, takie jak konferencja w Kamieniu Śląskim, która promuje wiedzę, współpracę i innowację w rolnictwie cyfrowym.

dr Mariusz Drożdż

oprac. Mkh

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
15. kwiecień 2024 09:53