StoryEditor

Protesty w Indiach - rolnicy kontra rząd!

Ponad 200 związków zawodowych rolników organizuje masowy marsz do Delhi, aby wywrzeć presję na rządzie Modiego, który uchylił kontrowersyjne reformy rolnicze, ale nie zrealizował innych żądań.
15.02.2024., 15:00h

W lutym 2024 roku Indie znów stały się sceną wielkiego protestu rolniczego. Tysiące rolników na traktorach i ciężarówkach wyruszyło w kierunku stolicy kraju, New Delhi, aby zaprotestować przeciwko braku działań rządu na rzecz poprawy sytuacji sektora rolnego. Rolnicy domagają się gwarantowanych cen za swoje produkty, emerytur i innych świadczeń oraz umorzenia długów.

Zobacz także: Echa protestu w Bydgoszczy. Nadal w rolnikach jest sporo emocji

Protestujący rolnicy napotkali silny opór ze strony policji, która użyła gazu łzawiącego, a także zatrzymywała rolników, aby powstrzymać ich przed dotarciem do Delhi. Władze zamknęły wiele dróg dojazdowych do stolicy, ustawiając bariery z drutu kolczastego, kolców i bloków cementowych. Władze zakazały również dużych zgromadzeń w Delhi i ograniczyły dostęp do internetu w kilku dystryktach Haryana, stanu graniczącego z Delhi.

Marsz rolników ma miejsce dwa lata po tym, jak rząd premiera Narendry Modiego zgodził się na uchylenie trzech ustaw rolniczych, które wywołały 16-miesięczną agitację rolników w 2020-2021 roku. Rolnicy uważali, że ustawy te pozwoliłyby korporacjom dyktować warunki handlu i zagrażałyby ich dochodom i prawom. Rząd cofnął ustawy w listopadzie 2021 roku, po wielu rundach negocjacji i naciskach społecznych.

Jednak rolnicy nie są zadowoleni z samego odwołania ustaw. Twierdzą, że rząd nie dotrzymał innych obietnic złożonych podczas poprzedniego protestu, takich jak podwojenie dochodów rolników, wypłacenie odszkodowania rodzinom ofiar protestu, wycofanie spraw karnych przeciwko protestującym i utworzenie komitetu ds. problemów rolników.

Kto stoi za protestem rolników w Indiach?

Marsz do Delhi jest organizowany przez ponad 200 związków zawodowych rolników z różnych stanów Indii, takich jak Pendżab, Haryana, Uttar Pradesh, Radżastan i Madhya Pradesh.

Protestom przewodzą Samyukta Kisan Morcha (SKM), Kisan Mazdoor Morcha (KMM) i Komitet Kisan Mazdoor Sangharsh. Te organizacje odegrały kluczową rolę w protestach w 2020-2021 roku i nadal reprezentują interesy rolników.

image

Wielki protest rolników we Wrocławiu - budynki rządowe i unijne obrzucone jajami, płonie słoma! [RELACJA]

SKM wezwała do ogólnokrajowego strajku wiejskiego i przemysłowego, aby wyrazić dezaprobatę dla rządu. SKM twierdzi, że rząd Modiego prowadzi politykę antyrolniczą i antyludową, która pogarsza sytuację rolników i pracowników. SKM domaga się również, aby rząd wycofał się ze Światowej Organizacji Handlu (WTO) i zniósł wszystkie umowy o wolnym handlu, które uważa za niekorzystne dla rolników.

Jak rząd reaguje na protesty?

Rząd Modiego stara się uspokoić sytuację i wznowić dialog z rolnikami. Rząd zapewnia, że jest gotowy do rozpatrzenia wszystkich ich żądań i znalezienia rozwiązań, które będą korzystne zarówno dla rolników, jak i dla kraju. Rząd twierdzi również, że odwołanie reform rolnych było aktem dobrej woli i dowodem na to, że rząd słucha głosu rolników.

Rolnicy domagają się natychmiastowego i konkretnego działania ze strony rządu, a nie tylko słów.

Mkh na podst. Reuters, BBC, livehindustan.com

Fot: Hindustan Times Punjab

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. kwiecień 2024 16:06