StoryEditor

Rolnicza Solidarność zapowiada protesty w kraju i na granicy z Ukrainą!

Od kilku dni rolnicy spontanicznie blokują 5 przejść granicznych z Ukrainą na terenie województw: podkarpackiego i lubelskiego. NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych zapowiedziało dziś blokadę wszystkich przejść granicznych z Ukrainą od 20 lutego br. W czwartek 15 lutego rolnicy z NSZZ Solidarność RI organizują protest we Wrocławiu pod siedzibą biura Komisji Europejskiej.
14.02.2024., 13:39h

Rolnicza Solidarność wydała dziś specjalny komunikat dotyczący planowanych akcji protestacyjnych. Zapowiada w nim blokady graniczne w celu uniemożliwienia wjazdu do Polski produktów rolnych z Ukrainy.

Żywność z Ukrainy przyczyną braku opłacalności produkcji rolnej w Polsce

Przypomnijmy, że NSZZ Solidarność RI w dniu 9 lutego br. ogłosiła 30-dniowy strajk generalny rolników, który spotkał się z dużym poparciem całej społeczności rolniczej i społeczeństwa.

- Wiemy, że to dopiero początek długiej drogi do zwycięstwa. Dlatego też, niniejszym komunikatem pragniemy podziękować za udział i poparcie naszych wspólnych postulatów - piszą związkowcy na wstępie swojego komunikatu.

Dalej stawiają diagnozę dotyczącą obecnej złej sytuacji ekonomicznej polskich gospodarstw.

- W oparciu o zebrane materiały i dane z terenu, diagnoza nasza jest jednoznaczna. Problemem opłacalności produkcji rolnej, przetwórczej i pozostałych branż w naszym kraju jest niekontrolowany napływ towarów z Ukrainy, które są wwożone wobec otwarcia granicy UE z tym krajem - czytamy w komunikacie NSZZ Solidarność RI.

Blokady wszystkich przejść granicznych z Ukrainą

Z powodu ciągłego wjazdu towarów rolnych z Ukrainy do Polski związkowcy planują na wtorek 20 lutego całkowitą blokadę granicy z Ukrainą. 

- Na dzień 20 lutego, w ramach 30-dniowego Strajku Generalnego Rolników ogłaszamy, że wszystkie działania protestacyjne, będą skoncentrowane na całkowitej blokadzie wszystkich przejść granicznych Polski z Ukrainą i protestów w terenie. Będą blokowane nie tylko przejścia graniczne, ale i również węzły komunikacyjne i drogi dojazdowe do przeładunkowych stacji kolejowych oraz portów morskich. Jednocześnie występujemy z apelem do całego społeczeństwa RP o wsparcie protestujących rolników związku NSZZ RI Solidarność, bo nasze działania mają tylko jeden cel: ZAPEWNIĆ BEZPIECZEŃSTWO ŻYWNOŚCIOWE KRAJU, POPRZEZ ZAPEWNIENIE SPOŁECZEŃSTWU ZDROWEJ I NAJWYŻSZEJ JAKOŚCI POLSKIEJ ŻYWNOŚCI - akcentują związkowcy w komunikacie.

image

#Muremzarolnikiem, czyli dlaczego rolnicy protestują?

Nie będzie protestu i blokady Warszawy

Rolnicza Solidarność zapowiada też, że 20 lutego nie odbędą się protesty i blokady w Warszawie, mimo takich pierwotnych planów. Według rolników tego dnia nie będzie obrad Sejmu, pod siedzibą którego miał się odbyć protest. Chciano tam zgromadzić rolników z całej Polski, ale 20 lutego większość protestujących rolników ma przyjechać na przejścia graniczne z Ukrainą, by tam organizować blokady.

Pierwsze nowe i zorganizowane grupy rolników pojawią się na granicy już w najbliższy weekend, ale pamiętajmy, że są tam już od kilku dni grupy rolników z Podkarpacia i Lubelszczyzny, których wspierają już rolnicy z innych regionów Polski.

Protest we Wrocławiu pod biurem Komisji Europejskiej

Dolnośląski oddział NSZZ Solidarność RI zaplanował duży protest we Wrocławiu na czwartek 15 lutego. Do miasta wjadą traktory w 5 grupach z 5 kierunków:

1. Trzebnicka  - wjazd od Żmigrodzkiej (kolumna parkuje na ul.Mazowieckiej pod Urzędem Marszałkowskim)

2. Środa Śląska -- wjazd od drogi 94 (kolumna parkuje na Al. Słowackiego przy Poczcie)

3. Oleśnica -- wjazd od Korony (kolumna parkuje na Mazowieckiej pod Urzędem Marszałkowskim)

4. Oława -- wjazd od Traugutta, (kolumna parkuje pod Urzędem Wojewódzkim). 

5. Kobierzyce -- wjazd od Bielan (kolumna parkuje na ul. Mazowieckiej pod Urzędem Marszałkowskim). 

Program Protestu we Wrocławiu

Rozpoczęcie godz. 10.00, ul.Widok pod Biurem Komisji Europejskiej

-- odśpiewanie hymnu RP

-- przemowy Liderów Protestu.

-- wręczenie postulatów Dolnośląskiego Komitetu Protestacyjnego Rolników 

 godz. 12.00

-- przemarsz pod Urząd Wojewódzki ul. Oławska (dopiero po zamknięciu ulicy)

-- Wręczenie postulatów Panu wojewodzie.

godz 14.00 

Zakończenie zgromadzenia.

Ciągniki mają pozostać na parkingach i do godz 16.00 nastąpi ich rozjazd w kolumnach lub grupach do pierwotnych lokalizacji.

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
14. kwiecień 2024 01:07