StoryEditor

Zarzecki: protesty się zaostrzą, jeśli nowa "Piątka" utrzyma zakaz uboju rytualnego

PiS zapowiedział rozpoczęcie prac nad nowym projektem „Piątki dla zwierząt”.  Na reakcje rolników nie trzeba było długo czekać. Już zapewniają, że jeśli w ustawie znajdą się zapisy zakazujące uboju religijnego bydła, to nadal będą protestować. Zdaniem Jacka Zarzeckiego, prezesa PZHiPBM, nowa ustawa powinna być projektem rządowym skonsultowanym z organizacjami rolniczymi. 
30.10.2020., 09:10h
Dotychczasowy projekt ustawy o ochronie zwierząt trafił do sejmowej zamrażarki. Wczoraj rzecznik rządu Piotr Muller poinformował, że ruszają prace nad nową wersją "Piątki dla zwierząt". Ma je nadzorować minister rolnictwa Grzegorz Puda. Według nieoficjalnych informacji projekt nowelizacji ma ujrzeć światło dzienne w ciągu 2-3 tygodni. 

Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego zaznacza, że jeśli w ustawie ponownie znajdą się zapisy zakazujące uboju religijnego bydła na eksport, to protesty rolników przybiorą na sile. 

Zdaniem Jacka Zarzeckiego, szefa związku, nowa ustawa powinna być wypracowana w drodze konsensusu i dialogu z organizacjami rolniczymi. 

- Jesteśmy otwarci na znakowanie mięsa pochodzącego z uboju halal/koszer, wprowadzenie rejestru ubojów religijnych, wzmocnienie nadzoru nad dobrostanem zwierząt – wyjaśnia Zarzecki.

W jego ocenie ustawa powinna być projektem rządowym, gdyż ta ścieżka legislacyjna daje możliwość szerokich konsultacji, wnoszenia uwag przez wszystkie zainteresowane strony. To pozwoli uniknąć niepotrzebnych napięć.

- Apeluję do rządzących: rozmawiajcie z nami, a nie stawiajcie pod ścianą, bo to droga donikąd. W dobie kryzysu Covid -19 oraz prawdopodobnego twardego Brexitu, a także wyzwań, przed jakimi stawia nas nowa polityka rolna musimy razem działać na rzecz polskiego rolnictwa – zaznacza Jacek Zarzecki.


ksz
Kamila Szałaj
Autor Artykułu:Kamila Szałaj Redaktorka portalu tygodnik-rolniczy.pl i Tygodnika Poradnika Rolniczego. Kamila Szałaj jest ekspertką z zakresu polityki rolnej w Polsce oraz rynków rolnych. Specjalizuje się także w kwestii dopłat bezpośrednich i dotacji dla rolnictwa. Podejmuje też tematy dotyczące bezpieczeństwa w rolnictwie oraz interwencji w obronie rolników. Zdobyła 1. miejsce w ogólnopolskim konkursie KRUS „W rolnictwie można pracować bezpieczniej”. W 2018 roku odznaczona przez ministra rolnictwa medalem Zasłużony dla Rolnictwa.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. czerwiec 2024 19:31