StoryEditor

Austria przyjmuje pakt dotyczący dobrostanu zwierząt

Austriacka minister rolnictwa Elisabeth Köstinger zamierza rocznie przeznaczyć 120 mln euro od 2021 r. dla hodowców na dostosowanie budynków dla zwierząt.  
29.10.2020., 11:10h
W ramach reformy Wspólnej Polityki Rolnej Austria będzie opowiadać się za wyższymi standardami dobrostanu zwierząt we wszystkich państwach członkowskich UE.
Austriackie władze zdecydowały o zawarciu „Paktu na rzecz większego dobrostanu zwierząt w produkcji rolnej”.

– Regionalne produkty i przyjazne dla zwierząt formy chowu stają się coraz ważniejsze dla konsumentów. Kluczowe będzie również to, aby kupować więcej produktów wysokiej jakości, a rolnicy otrzymywali za nie uczciwe ceny – powiedziała Köstinger podczas prezentacji programu dobrostanu zwierząt. 

Köstinger dzięki rocznym wydatkom rzędu 120 mln euro chce stworzyć zachęty dla rolników do inwestycji w systemy hodowli zwierząt, które wykraczają poza minimalne normy prawne.

Nowe standardy wsparcia mają zostać wprowadzone w przypadku chowu prosiąt, tuczu i hodowli bydła. Według austriackiego paktu zwierzęta powinny mieć więcej miejsca, wydzielone obszary funkcjonalne i przeznaczone do odpoczynku. W przypadku opasu zwierząt, cały kojec nie będzie mógł być wyposażony w ruszta. Stawka finansowania inwestycji w „hodowlę szczególnie przyjazną zwierzętom” m.in. świń i indyków zostanie zwiększona z 25 do 35% od przyszłego roku. Kolejnym punktem, będzie brak finansowania obór uwięziowych od 2021 r., a ponadto od 2022 r. władze austriackie nie zamierzają wspierać finansowo nowych obór, które spełniają jedynie ustawowy minimalny standard.

Ponadto austriaccy rolnicy mają otrzymać wsparcie w przypadku wyższych kosztów, np. związanych z wypasem, czy nie obcinania ogonków u prosiąt. 

Austriackie Ministerstwo Rolnictwa podkreśla, że ​​zamierza opowiadać się za wyższymi normami w zakresie dobrostanu zwierząt we wszystkich krajach UE w negocjacjach WPR, aby uniknąć zakłóceń rynkowej konkurencji. 

oprac. dkol na podst. agrarheute.com
Fot. Kolasińska
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. lipiec 2024 03:28