StoryEditor

Zawody Ochotniczych Straży Pożarnych: Gorąca Rywalizacja w Małej Wsi [FELIETON]

W dzisiejszych czasach często zapominamy o bohaterach, którzy na co dzień cichutko, bez blasku reflektorów, dbają o nasze bezpieczeństwo. Mieszkając w małej wsi, mamy jednak szczęście codziennie obcować z tymi cichymi bohaterami. Mowa tutaj o członkach Ochotniczej Straży Pożarnej, którzy są prawdziwym sercem i duszą wiejskiej społeczności. Szczęśliwi ci, którzy w swoich sołectwach posiadają jednostkę OSP, a jeszcze szczęśliwsi ci, którzy mają zaszczyt do niej należeć!
21.06.2024., 18:57h

Kiedy myślimy o strażakach, pierwsze, co przychodzi nam na myśl, to bohaterowie w czerwonych kaskach, walczący z płomieniami i ratujący życie. Strażacy OSP to jednak nie tylko bohaterowie, ale również prawdziwi mistrzowie sportu i zabawy! Letni czas to okres żniw i wzmożonej rolniczej pracy, ale także okres wielu imprez sołeckich oraz gminnych, organizowanych ku uciesze wiejskiej społeczności. Do imprez tych należy oczywiście zaliczyć Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze OSP!

Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze OSP

Gminne Zawody Strażackie to nie lada gratka. Każdy z uczestników, niezależnie od wieku, czeka na ten dzień z niecierpliwością, przygotowując się do rywalizacji przez cały rok. Rzecz jasna, wzmożone przygotowania odbywają się na około 2 tygodnie przed zawodami! To wtedy strażacy zaczynają dbać o dietę, kompletują swoje drużyny i prowadzą wzmożone treningi, po to aby jednostka OSP zaprezentowała się jak najlepiej! Program zawodów jest zawsze bardzo bogaty – od rozwijania węży strażackich, przez wspinanie się po drabinach, aż po sztafetę strażacką. Oczywiście, nie może zabraknąć basenów z wodą i polewania uczestników z węży gaśniczych!

Pomysłowość strażaków nie ma gaśnic… znaczy granic! Zawody w każdej gminie przyjmują inną formę, a konkurencje są zmyślne niczym druh w akcji! W jednej gminie furorę robi konkurencja w rozwijaniu węża strażackiego. Jest to prawdziwy pokaz zręczności i szybkości. W innej, drużyny muszą nie tylko szybko rozwinąć wąż, ale także precyzyjnie trafić strumieniem wody w wyznaczony cel – strzeżcie się ci, którzy będziecie na linii ognia strażaków!

Zawody to zawody – druhowie nie będą mieli litości dla nikogo!

Konkurs Piękności Miss Straży?

Czemu nie! Panie również mogą należeć do OSP i rywalizować o miano najlepiej ubranej strażaczki. Ratowanie pluszowego misia z drzewa to konkurencja, którą szczególnie uwielbiają najmłodsi członkowie OSP. Każda drużyna musi wspiąć się na drzewo, zdjąć pluszowego misia i bezpiecznie przetransportować go na wyznaczone miejsce, a także opatrzeć rany. Uwaga! Mówimy tu jednak o zawodach strażaków – bohaterów! Żadnemu zwierzęciu podczas wykonywania tej misji nie stała się nigdy krzywda! Przebieg zawodów zależy w głównej mierze od pomysłowości komendanta gminnego OSP. Jest jednak jedna rzecz, która łączy wszystkie zawody w całej Polsce – grillowanie na koniec zawodów. W końcu nie od dziś wiadomo, że żeby umieć ugasić pożar, trzeba najpierw umieć go rozpalić!

Jednak, nie samymi imprezami człowiek żyje. Na codzień obecność druhów z OSP daje nam poczucie bezpieczeństwa. Nieocenione jest wsparcie strażaków - ochotników podczas różnych wydarzeń i inicjatyw społecznych. Kiedy w gminie wiejskiej  organizowane są festyny, pikniki czy dożynki, strażacy zawsze są w centrum uwagi, dbając o bezpieczeństwo uczestników i pomagając w organizacji. Kiedy w środku nocy słyszymy dźwięk syreny, wiemy, że to nasi bohaterowie wyruszają do akcji.

OSP zawsze gotowe do akcji

Czy to pożar stodoły, wypadek na lokalnej drodze, czy zalanie piwnic po intensywnych opadach – druhowie z OSP są zawsze gotowi, aby pomóc. Ich niezłomna postawa i gotowość do niesienia pomocy, sprawiają, że czujemy się bezpiecznie.

Ochotnicza Straż Pożarna to nieodłączny element życia wiejskiego. To instytucja, która niesie pomoc, edukuje, integruje i wspiera lokalną społeczność. Strażacy-ochotnicy to prawdziwi bohaterowie, których poświęcenie i zaangażowanie zasługują na największy szacunek. Dzięki nim nasza wieś jest nie tylko bezpieczniejsza, ale też bardziej zżyta – w końcu nie od dziś wiadomo, że najlepsze zabawy odbywają się w remizie!

Agata Stachowiak

Księgowa Rolnika

Agata Stachowiak
Autor Artykułu:Agata Stachowiak
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. lipiec 2024 14:16