StoryEditor

Żywność będzie kontrolowana „od pola do stołu”. Nadchodzi konsolidacja państwowych inspekcji

– 1 lipca wejdzie w życie konsolidacji inspekcji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo żywności – poinformował minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Jego zdaniem dzięki temu będzie możliwe bardziej efektywne kontrolowanie całego łańcucha od pola do stołu. Szef AgroUnii Michał Kołodziejczak twierdzi, że działania resortu są niewystarczające i przeprasza za to, że kiedyś…uwierzył ministrowi Ardanowskiemu.
25.02.2020., 19:02h
Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski przypomniał o roli sektora żywnościowego dla polskiej gospodarki. Zeszłoroczna wartość eksportu wyniosła ok. 32 miliardów euro. Dlatego tak ważne jest dbanie o jakość tej produkcji. 

- Od lipca jedna inspekcja będzie badała żywność na etapie producenta, przetwórcy, importu i sklepów detalicznych. Będzie to pełna kontrola żywności „od pola do stołu”. Przyłączenie do Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych części Inspekcji Handlowej sprawia, że kontrola będzie obejmowała kompleksowo wszystkie etapy: produkcję, import, przetwórstwo, transport, przechowywanie i handel. To nowa jakość – powiedział minister Ardanowski.

- Wszyscy chcemy, aby kontrole artykułów rolno-spożywczych były prowadzone w sposób kompleksowy. Stąd pomysł „małej fuzji” inspekcji żywności. Po zmianach Inspekcja Handlowa będzie mogła skoncentrować się na na kontroli jakości, bezpieczeństwa i oznakowaniu produktów nieżywnościowych np. paliwa, zabawek, ubrań czy sprzętu elektronicznego oraz usług - dodał prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Większe możliwości kontroli żywn...

Pozostało 73% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. listopad 2023 10:32