StoryEditor

Ile antybiotyków zużywa się w hodowli zwierząt gospodarskich?

Wciąż nie wiadomo kiedy w Polsce powstanie system monitorowania zużycia antybiotyków dla poszczególnych gatunków zwierząt. Plan jest, ale koszty jego wprowadzenia są tak duże, że polski rząd domaga się pomocy finansowej ze strony Unii Europejskiej.
25.02.2020., 15:02h

O sprawę stosowania antybiotyków w hodowli zwierząt gospodarskich zapytała ministerstwo rolnictwa poseł Dorota Niedziela oraz Kazimierz Plocke z Platformy Obywatelskiej. W odpowiedzi MRiRW przyznało, że posiada tylko dane dotyczące ogólne zużycia.

I tak na przykład w 2017 r. sprzedaż przeciwbakteryjnych produktów leczniczych weterynaryjnych w odniesieniu do zwierząt gospodarskich wyniosła 749,6 tony. Aby doprecyzować dane dotyczące sprzedaży antybiotyków należy uwzględnić wielkość populacji zwierząt. Zgodnie z wytycznymi Europejskiej Agencji Leków wprowadzono współczynnik PCU (population correction unit). Takie podejście umożliwia oszacowanie rzeczywistej ilości stosowanych produktów przeciwbakteryjnych u zwierząt, od których pozyskuje się żywność. W roku 2017 wskaźnik ten wyniósł 165,2 mg/PCU. Dane za 2018 r. zostały dopiero przekazane do analizy do Europejskiej Agencji Leków. A dane za rok 2019 zostaną przekazane w 2020 r.

Takie dane są bardzo ogólne i nie dają rozeznania, ile antybiotyków stosuje się w rozbiciu na poszczególne gatunki zwierząt.
- W odniesieniu do zużycia przeciwdrobnoustrojowych produktów leczniczych weteryna...

Pozostało 72% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. lipiec 2024 02:57