StoryEditor

Buraki: monitoruj chwościka

Warunki pogodowe sprzyjają nasilonemu występowaniu chwościka burakowego. Warto monitorować plantację i jeśli to konieczne wykonać zabieg.
18.08.2016., 13:08h

Serwisy plantatorskie informują rolników przez sms-y o przekroczeniu progu szkodliwości przez chwościka. Przypomnijmy, że dla okresu od 15 sierpnia do pierwszej dekady września stwierdzenie objawów choroby na przynajmniej 45% roślin jest sygnałem do zabiegu. Na wielu plantacjach obecnie, szczególnie tych wysianych po burakach próg ten został już przekroczony.
W celu określenia stopnia porażenia liści przez chwościka należy prowadzić lustracje roślin co dwa, trzy dni. Ocenę buraków przeprowadza się na 100 roślinach, w czterech punktach plantacji po 25 roślin (po 5 kolejnych roślin w sąsiadujących pięciu rzędach).

Przy silnych infekcjach chorobą i braku ochrony straty mogą sięgać 50% plonu korzeni, spadek zawartości cukru w soku może osiągnąć 2–3%.

Agrotechniką w chwościka
Do zabiegów ograniczających występowanie chwościka na plantacji zaliczamy:

  • staranne niszczenie i przyorywanie resztek liści i korzeni po zbiorze buraka;
  • unikanie wysiewania buraków w sąsiedztwie pól, na których burak uprawiany był w poprzednim sezonie oraz w miejscach gdzie usypywano w poprzednich
  • latach pryzmy korzeni;
  • unikanie uprawy w sąsiedztwie nasiennych plantacji buraka pastewnego i ćwikłowego;
  • ograniczanie nawadniania w okresach suszy.

Chemią w chwościka
Poniżej dla przypomnienia tabela z przykładowymi fungicydami do zwalczania chwościka:

jd, fot. Bromirski

Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

Jacek Daleszyński – dziennikarz i redaktor zajmujący się agrotechniką i uprawą roślin rolniczych. Specjalizuje się w ochronie roślin, przede wszystkim fungicydowej i herbicydowej zbóż oraz buraka cukrowego. Pozostałe obszary jego zawodowej działalności to także odżywianie nalistne roślin oraz uprawa gleby ze szczególnym uwzględnieniem odpowiedniego dbania o strukturę gleby, zarówno w uprawie bezorkowej, jak i orkowej. Od 2012 roku jest autorem dziesiątek tekstów i reportaży o tej tematyce publikowanych głównie w miesięczniku top agrar Polska i na portalu topagrar.pl.
W pracy codziennej opiera się nie tylko na własnym doświadczeniu, ale też na opracowaniach eksperckich oraz naukowych. Kontakty z instytucjami naukowymi i rolniczymi uczelniami wyższymi jest nieodzownym elementem w pozyskiwaniu najnowszej wiedzy z zakresu agronomii. Współorganizator i prowadzący wydarzenia dla rolników, m.in. Forum Rolników i Agrobiznesu, seminariów buraczanego czy uprawowych.
Od zawsze związany z rolnictwem. Pochodzi z gospodarstwa, które prowadzi do dziś, dlatego też z Czytelnikami może dzielić się wiedzą zdobytą nie tylko w źródłach zewnętrznych, ale też na własnych polach.
Obszary specjalizacji: ochrona roślin, stosowanie fungicydów i herbicydów w zbożach i buraku cukrowym, agrotechnika i uprawa gleby.
Kontakt: [email protected]

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
07. maj 2026 05:13