StoryEditor

Cukrowa zapaść rynkowa

Plantatorzy buraków cukrowych oraz cukrownie płacą wysoką cenę za zniesienie systemu kwotowania produkcji. Rynkowe ceny surowca zanurkowały w dół, produkcja wzrosła, a plantatorzy boją się o przyszłoroczną kontraktację.
27.06.2018., 12:06h
Wprawdzie na posiedzeniu senackiej komisji rolnictwa prezes Krajowej Spółki Cukrowej mówił, że po trzech kwartałach pierwszego sezonu bez kwotowania produkcji, sytuacja jego spółki jest pod kontrolą, ale potem musiał przyznać, że wcale nie jest tak różowo.

– Wszyscy producenci w Europie są trochę zaskoczeni sytuacją. Ona jest gorsza niż najczarniejsze scenariusze. Odnoszę się tu do cen na światowych rynkach – mówił Henryk Wnorowski, prezes Krajowej Spółki Cukrowej.

Ostry zjazd cen na giełdzie

W ostatnim roku ceny cukru spadły o 200 dolarów za tonę!!!. Obecnie oscylują na giełdzie w Londynie na poziomie ok. 340 USD/t. Jest to poniżej poziomu kosztów produkcji koncernów europejskich. Jednocześnie taka sytuacja może się utrzymać  dłuższy czas, gdyż prognozy dotyczące produkcji w nadchodzącym sezonie są wyższe od popytu o kilka mln t.

– Sytuacja jest w pełni kontrolowana przez zarząd, choć nie daje komfortu. W obecnej sytuacji nie można liczyć na wysokie zyski. A co przyniesie przyszły rok to zobaczymy. Ale nic nie wskazuje na to żeby coś miało się szybko zmienić na lepsze - tłumaczył H. Wnorowski.  

Szef Polskiego ...
Pozostało 52% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
18. maj 2024 15:47