StoryEditor

Cukrownie przypominają o chwościku

Chwościk przekracza progi szkodliwości na plantacjach w rejonie działania Nordzucker Polska. Inspektorzy informują o konieczności zwalczania choroby.
08.08.2018., 11:08h
W przypadku chwościka progi szkodliwości podzielone są na okresy kalendarzowe. Teraz wynosi on 15% roślin z objawami choroby, a konkretnie dotyczy okresu między 5 a 15 sierpnia. Warto sprawdzić plantacje pod kątem występowania choroby. Niekiedy możliwe jest pomylenie chwościka z inną chorobą – brunatną plamistością liści ze względu na podobną wielkość i kształt plam. Warto jednak pamiętać, że w przypadku chwościka plamy zawsze mają wyraźną, brunatną lub fioletową obwódkę. W przypadku brunatnej plamistości obwódka jest mniej wyraźna i cieńsza. Same plamki są też z reguły większe niż u chwościka.

Warunki rozwoju chwościka

Chwościk rozwija się najlepiej w warunkach wysokiej wilgotności powietrza i w temperaturze 25–35°C. Czynnikiem rozprzestrzeniającym chorobę jest przede wszystkim deszcz. I tu mamy pewnego rodzaju paradoks, że pomimo niesprzyjających warunków choroba jednak występuje na roślinach i wymaga zwalczania. Podobne sprzeczności obserwują w tym roku plantatorzy niektórych warzyw, np. cebuli.
Chwościka skutecznie zwalczają np. epoksykonazol, tebukonazol, difenokonazol, pikoksystrobina czy piraklostrobina.
Wszystkie etykiety środków ochrony roślin znajdziesz na naszej stronie – kliknij TUTAJ.

jd, fot. Sierszeńska
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. czerwiec 2024 15:40