StoryEditor

Kraje EUG wyprodukowały ponad 2 mln ton cukru

Jak podaje Euroazjatyckie Stowarzyszenie Cukru (Euroasian Sugar Association) według stanu na 17 października kraje Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej (EUG) wyprodukowały od początku sezonu prawie 2,5 mln ton cukru buraczanego, czyli o 12% więcej niż przed rokiem.
21.10.2022., 14:10h

Z tych 2,5 mln ton prawie 2,28 mln ton cukru z buraków cukrowych wyprodukowano w Rosji, czyli o 12% więcej niż przed rokiem. Kolejne 163,7 tys. ton wyprodukowano na Białorusi (+30% niż w 2021 r.) i 1,1 tys. ton w Kazachstanie.

Zadowalające zbiory buraków cukrowych

Od początku tego sezonu produkcyjnego rosyjscy rolnicy zebrali 23,6 mln ton buraków (-9% niż przed rokiem) z powierzchni 535 tys. ha, co stanowi 52% wszystkich obsianych burakami cukrowymi gruntów. Tymczasem Białorusini zebrali dotąd  2,18 mln ton buraków cukrowych z ponad połowy obsianych obszarów, co stanowi wzrost o 17% porównując do ubiegłego roku. Kirgistan w tym roku zebrał plon 2,5 razy większy niż w 2021 roku – 234,7 tys. ton z powierzchni 4,6 tys. ha (50% zasiewów).

W bieżącym roku wskaźnik zasiewów buraków cukrowych w krajach EUG jest wyższy o 3% w porównaniu z poprzednim. Wynika to z wcześniejszego rozpoczęcia siewu w Rosji o około 10-15 dni. Do tego także dochodzi zwiększenie powierzchni zasiewów do 1027 tys. hektarów.

Według stowarzyszenia wielkość produkcji cukru buraczanego w krajach unii w nowym sezonie 2022/23 ma pozostać na niezmienionym poziomie i wynieść 6,8 mln ton, biorąc pod uwagę obecną jakość buraków cukrowych i ich zbiory.

Tymczasem, jak wynika z danych ministerstwa rolnictwa, Ukraina (nie jest członkiem EUG) w pierwszych dwóch tygodniach października zebrała 2,6 mln ton buraków cukrowych z powierzchni 54 tysięcy hektarów z 30% zasianego obszaru.

Ukraińscy producenci cukru chcą obniżonych cen gazu

Mimo szybko zmieniającej się pogody zbiór ukraińskich buraków przebiega zgodnie z planem dając plantatorom zadowalające wyniki. Natomiast producenci cukru nie mają powodów do zadowolenia – muszą powalczyć o swoją branżę przed zaostrzeniem kryzysu gazowego.

Krajowe Stowarzyszenie Producentów Cukru Ukrainy (Ukrcukor) w imieniu własnym oraz innych producentów zwróciło się do władz z prośbą o rozważenia możliwości wpisania ukraińskich cukrowni na listę konsumentów domowych. Argumentują swoją prośbę tym, że branża zapewnia stan bezpieczeństwa żywnościowego w okresie trwania kampanii cukrowniczej.

- Cukrownie przetwarzają buraki cukrowe tylko od  września do grudnia, dlatego zwlekanie z rozwiązaniem poruszonych kwestii jest niedopuszczalne, gdyż prowadzi do negatywnych konsekwencji w branży cukrownictwa buraczanego i na krajowym rynku cukru – czytamy w apelu stowarzyszenia.

Według producentów w celu zapewnienia terminowego zbioru i przerobu buraków cukrowych w tym roku maksymalna dopuszczalna cena gazu dla przedsiębiorstw przemysłu cukrowniczego nie powinna być wyższa niż 30 tys. hrywien (ok. 810,90 USD) za 1 tys. m3.

Oprac mkh na podst. Ministerstwo Polityki Rolnej i Żywnościowej Ukrainy, Soyuzsahar, Ukrsugar

Fot. Sierszeńska

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. maj 2024 04:03