StoryEditor

Łatwiej zwalczać mszyce w buraku cukrowym

Siewy buraka cukrowego rozpoczęte. Pod koniec maja i w pierwszej połowie czerwca, gdy nastaną cieplejsze dni, na młodych roślinach mogą pojawić się mszyce, które od kilku sezonów regularnie atakują te uprawy już wiosną. Do ich zwalczania zarejestrowano nowy środek.
13.04.2021., 11:04h
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, na niosek Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego, wydał 12 kwietnia 2021 r. czasowe zezwolenie na stosowanie środka ochrony roślin Closer w celu zwalczania mszyc w uprawach buraka cukrowego. Zezwolenie obowiązuje od 19 kwietnia 2021 r. do 16 sierpnia 2021 r.

Producentem środka jest firma Corteva Agriscience Poland, a jego s.cz. jest sulfoksaflor, który na roślinie działa układowo i translaminarnie, a na szkodnika kontaktowo i żołądkowym. Maksymalna, zalecana dawka dla jednorazowego stosowania wynosi 0,2 l/ha. Środek należy stosować od rozwinięcia pierwszej pary liści właściwych do fazy dojrzałości technologicznej korzenia (BBCH 12–49).

Całkowity areał uprawy buraka cukrowego, na którym przewidywane jest stosowanie tego środka to 160 tys. ha, z kolei ilość środka Closer, która może zostać wprowadzona do obrotu i zastosowana wynosi 32 000 l, co powinno zabezpieczyć planowany krajowy obszar plantacji buraka w 2021 r.

W rejestrze MRiRW znajdują się dodatkowe dwa insektycydy przeznaczonych do zwalczania mszyc w uprawach buraka cukrowego, tj. Decis Mega 50 EW i Delta 50 EW oparte na deltametrynie.
[bie]
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. czerwiec 2024 15:44