Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Buraki cukrowe>

Neonikotynoidy z całkowitym zakazem stosowania – produkcja cukru stanie się nieopłacalna?

Obrazek

Decyzja unijnego sądu wydaje się niezwykle niebezpieczna. Zdecydowano bowiem, o całkowitym zakazie stosowania neonikotynoidów. Plantatorzy buraków cukrowych uważają, że przyniesie to katastrofalne skutki, jak spadek plonów, co przełoży się na późniejszą produkcję cukru.

wk25 stycznia 2023, 13:00

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał decyzję, która zaniepokoiła rolników. Państwa należące do UE nie będą miały możliwości stosowania odstępstw od zakazu, o czym poinformowało biuro prasowe sądu.


Zakaz neonikotynoidów – nawet w sytuacjach nadzwyczajnych

Jest to bardzo restrykcyjne orzeczenie, które interpretuje art. 53 europejskiego rozporządzenia w sprawie wprowadzenia do obrotu środków ochrony roślin, zakazujące stosowania neonikotynoidów. Nawet w przypadku nadzwyczajnych sytuacji czy z wykorzystaniem krajowych derogacji.

Czytaj także: Finisz kampanii cukrowniczej 2022/2023 na Opolszczyźnie. Wysokie plony i polaryzacja, duże problemy z chwościkiem

- Ta niezrozumiała decyzja oznacza rozwód między interpretacją prawną a agronomiczną rzeczywistością, przed którą stoją rolnicy. Spycha to wielu z nich w bezprecedensową sytuację na kilka tygodni przed rozpoczęciem sezonu siewu buraka cukrowego i doprowadza do skrajnej niepewności i chaosu. Istnieje zatem pilna potrzeba wyjścia z tego impasu – powiedziała Elisabeth Lacoste dyrektor CIBE.

Katastrofalne skutki zakazu dla plantatorów buraka cukrowego

Zdaniem zarówno Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Cukru (CEFS), a także Międzynarodowej Konfederacji Europejskich Plantatorów Buraka (CIBE) oraz Copa-Cogeca, dla plantatorów buraków cukrowych, ważne i potrzebne są szybkie i skuteczne rozwiązania. Takie, które pozwolą uniknąć ryzyka utraty plonów, które spowodowane mogą być pojawieniem się szkodników. Przypadek utraty ponad 30% plonu w skali kraju, odnotowany został w 2020 roku we Francji, spowodowany wystąpieniem żółtaczki wirusowej i brakiem dostępu do neonikotynoidów.

- Buraki cukrowe to jedyny sposób produkcji cukru w Europie kontynentalnej. Jeśli rolnicy nie będą mogli ich uprawiać, produkcja cukru będzie nieopłacalna. Zamknięte zostaną fabryki, a miejsca pracy w przemyśle zostaną zlikwidowane w niektórych z najbardziej wrażliwych obszarów wiejskich. A Europejczycy będą zależni od importu mniej zrównoważonego i bardziej emitującego cukru z zagranicy – tłumaczy Marie-Christine Ribera dyrektor generalna CEFS.

Jaka alternatywa dla neonikotynoidów? 

Trwają intensywne prace nad znalezieniem rozwiązań, mających zastąpić neonikotynoidy. Aby jednak wypracować skuteczną alternatywę, potrzeba czasu. Nowe opcje w ochronie mają kluczowe znaczenie przede wszystkim dla utrzymania zrównoważonego charakteru sektora, który przyczynia się do bezpieczeństwa żywnościowego, a także suwerenności żywieniowej.

Sukces ekologów – koniec z powszechnymi nadużyciami

Decyzja ta szczególnie cieszy organizacje, które dążyły do wprowadzenia zakazów stosowania pestycydów. Ich zdaniem prawo stosowania derogacji jest nadużywane, a neonikotynoidy są groźne dla pszczół.

Czytaj także: Jak powstaje cukier – cukrownia w Nakle odsłania kulisy [WIDEO]

- Odstępstwo powinno stanowić wyjątek, z którego można korzystać wyłącznie w szczególnych przypadkach iw nieprzewidzianych okolicznościach. Rzeczywistość jest całkiem inna. To powszechne nadużycie sprawia, że unijne przepisy dotyczące pestycydów są nieszczelne jak sito – powiedział Martin Dermine dyrektor wykonawczy PAN Europe (Pesticid Action Network Europe).

wk
fot. envato.elementsWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)