StoryEditor

Finisz kampanii cukrowniczej 2022/2023 na Opolszczyźnie. Wysokie plony i polaryzacja, duże problemy z chwościkiem

Kończy się kampania cukrowa. Tym razem rozpoczęła się kilka tygodni później niż zwykle, ale buraków do przerobu jest znacznie mniej, bo 40 procent plantatorów zrezygnowało z uprawy z powodu opłacalności niższej niż innych roślin. Polaryzacja cukru była niższa niż w poprzednich sezonach, ale plony w niektórych rejonach Opolszczyzny są bardzo wysokie. 
05.01.2023., 17:01h

- Buraki zostały wzięte w 100 procentach bardzo sprawnie mimo ataku zimy. Udało się je wywieźć także wszystko poszło zgodnie z planem. U nas może był poślizg 5-6 dni, a to tylko ze względu na to, że wtedy gdy brali buraki to było -15 st. Celsjusza i tiry przy tych śnieżycach nie potrafiłyby wywieźć tyle, ile trzeba było nam na dany dzień - mówi Piotr Matejka,  plantator buraków cukrowych z Żelaznej.


Chwościk buraka zmorą plantatorów w tym sezonie


Na pytanie o największe problemy w minionym sezonie w uprawie buraków dodaje, że utrapieniem były choroby grzybowe, bo z chwastami można było sobie poradzić.

- Problem był z chwościkiem ponieważ ta choroba coraz bardziej się uodparnia na środki ochrony roślin. Faktycznie tu nam trochę brakuje tych środków, żeby zwalczyć chorobę w 100 procentach. Jeżeli jest mokra pogoda i wilgotna, to naprawdę bardzo ciężko jest to zwalczyć jakimś tanim sumptem, a to się odbija później na plonie i na zawartości cukru.

W tym roku zostanie zahamowany spadek opłacalności uprawy buraków, ponieważ zasadniczo koncerny podniosły plantatorom ceny kontraktacyjne.

- My planujemy dalej uprawiać buraki .Ceny...

Pozostało 80% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
04. grudzień 2023 17:03