StoryEditor

Po interwencji UOKiK Pfeifer & Langen zmieniają politykę co do zakupu nasion przez rolników

Zastrzeżenia wobec spółki Pfeifer & Langen Polska wzbudziły w Prezesie UOKiK postanowienia w umowach z rolnikami. Według nich plantatorzy zaopatrywać się mogli tylko i wyłącznie w nasiona buraków cukrowych od Pfeifer & Langen. Gdyby kupili inne nasiona, spółka miała prawo odmówić odbioru buraków. Według UOKiK takie działania mogły stanowić przejaw nieuczciwej przewagi kontraktowej.
27.07.2023., 13:07h
Pfeifer & Langen Polska to jeden z największych producentów cukru w Polsce. Niestety Prezes UOKiK miał zastrzeżenia, które wskazywać mogły na przejaw nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej przez spółkę. Z postanowień zawartych w umowach z rolnikami, wynika że Ci muszą zaopatrywać się w nasiona buraków cukrowych wyłącznie od Pfeifer & Langen. Gdyby plantator zaopatrzył się w inne nasiona, spółka miała prawo odmowy odbioru buraków.

Możliwy zakup nasion buraków cukrowych innych odmian

Pfeifer & Langen w obliczu tych zastrzeżeń okazał otwartość do zmiany praktyk, tak aby sprostać wymaganiom UOKiK. Prezes zobowiązał zatem spółkę do zmiany praktyk, a tym samym do umożliwienia rolnikom zakupu nasion buraków cukrowych innych odmian, które są dopuszczone do obrotu w Polsce, a których jakość zostanie potwierdzona odpowiednimi dokumentami.

- To bardzo dobra informacja dla rolników hodujących buraki cukrowe, którzy będą mieli dostęp do szerszej oferty nasion i możliwość dostosowania ich do rodzaju gleby czy lokalnych warunków pogodowych. Taka zmiana praktyki, do której spółka została zobowiązana, jest korzystna również dla plantatorów, którzy teraz będą mogli nabywać nasiona nie tylko od Pfeifer & Langen, ale również od innych dystrybutorów – mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Zgodnie z tym Pfeifer & langen ustala wraz z przedstawicielami dostawców buraków cukrowych listę odmian nasion, którą rolnicy będą mogli zakupić, nie tylko już od spółki, ale również od profesjonalnego dystrybutora materiału siewnego i producenta.

Będzie możliwy także zakup spoza listy. Tutaj warunkiem jest wcześniejsze zgłoszenie do spółki oraz nasiona muszą być:
  • dopuszczone do obrotu na terytorium Polski,
  • zarejestrowane we właściwym rejestrze krajowym lub zagranicznym,
  • wyprodukowane z wykorzystaniem zapraw dopuszczonych w Polsce,
  • kupione bezpośrednio u producenta,
  • kupione u profesjonalnego dystrybutora.
Rolnicy będą musieli także złożyć oświadczenie o wyborze zakupu nasion. Muszą je złożyć w terminie co najmniej 30 dni od opublikowania listy odmian lub zawarcia umowy kontraktacji.

Czy inne cukrownie postąpią podobnie?

- Wypracowane nowe rozwiązania w zakresie dystrybucji nasion buraków cukrowych z pewnością przyczynią się do powstania nowych mechanizmów i działań rynkowych w obszarze nasion buraków cukrowych. Zarząd Pfeifer & Langen Polska S.A. liczy, że nowe, dopasowane do specyfiki rynku cukrowniczego rozwiązania, które są owocem długotrwałej, konstruktywnej pracy ekspertów z wielu dziedzin – zarówno ze strony producenta cukru, jak i UOKiK-u – stanowić będą kompleksowe uzupełnienie dotychczas wypracowanych metod zapewnienia najwyższej jakości buraków cukrowych oraz produkowanego z nich cukru. Pfeifer & Langen Polska S.A. ma nadzieję, że analogiczne standardy i rozwiązania przyjmą również pozostali producenci cukru, co da gwarancje tworzenia równych warunków konkurowania wszystkim uczestnikom procesu uprawy buraka i produkcji cukru – czytamy w oświadczeniu spółki.

Prezes UOKiK wezwał pozostałych krajowych producentów cukru do dostosowania swoich umów do standardu wyznaczonego decyzją wydaną wobec Pfeifer & Langen.

Bernat Patrycja
na podst: UOKiK/Pfeifer&Langen
Fot: arch.TAP
Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. maj 2024 19:25