StoryEditor

Jaki oprysk na chwasty w burakach wybrać? Substancje, termin i przygotowanie

Nie dość, że znika kolejna substancja do odchwaszczania buraków, to jeszcze często niekorzystne warunki nie ułatwiają nam tego zadania. Na co zwracać uwagę podczas zabiegu chwastobójczego w buraku? Jaki oprysk wybrać?
09.04.2024., 08:30h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Straty w plonie podczas zbioru na poziomie nawet 25–30%
  • Termin zabiegu odchwaszczania buraków
  • Jaka dawka wody, aby gwarantowała najlepsze pokrycie chwastów?
  • Samosiewy rzepaku bez triflusulfuronu
  • Co z glifosatem w uproszczeniach uprawowych?

Straty w plonie podczas zbioru na poziomie nawet 25–30%

Zachwaszczenie wpływa na plon i jego jakość. W ekstremalnych przypadkach, które zdarzają się niestety nierzadko, całkowicie zachwaszczone plantacje oznaczają straty w plonie podczas zbioru na poziomie nawet 25–30%. Każde pole trzeba jednak potraktować indywidualnie: ile pól, tyle programów ochrony – mówił podczas naszego pierwszego seminarium buraczanego Mateusz Krawczyk. Do dyspozycji mamy dzisiaj niewiele substancji czynnych, jest ich dokładnie 10, w tym 2 w systemie Conviso Smart. Dodatkowo jedną z substancji stosowaną w tradycyjnych odmianach możemy stosować ostatni raz w tym roku – chodzi o triflusulfuron.

– Oceniam, że za skuteczność odchwaszczania w 50% odpowiada dobór substancji czynnych do stanu zachwaszczenia na danej plantacji, a w 50% technologia opryskiwania – mówił ekspert.

image
– Dobór herbicydu to połowa sukcesu w odchwaszczaniu. Druga połowa to technika oprysku – mówił Mateusz Krawczyk.
FOTO:

Termin zabiegu odchwaszczania buraków

Jeśli buraki są w dobrej kondycji, rozwijają się prawidłowo, to decyzję o terminie wykonania zabiegu opieramy na fazie rozwojowej chwastów. Powinniśmy je zwalczać w fazie liścieni, ponieważ wtedy są one najwrażliwsze.

– Szczególnie ważne jest to w trudniejszych warunkach, np. podczas suszy, kiedy chwasty wytwarzają warstwę woskową na liściach. Idealnym przykładem jest tutaj komosa, na której tę warstwę widać gołym okiem. Działanie substancji nalistnych jest wtedy słabsze – mówił agronom. Niezmiernie ważne w takich warunkach jest dokładne pokrycie chwastów cieczą roboczą. Należy się wtedy kierować zasadą, że im drobniejsza kropla, tym jest ono lepsze. Większa kropla trafia na chwast punktowo, może z niego spłynąć lub się odbić. Kiedy np. wieje nieco silniejszy wiatr i chcemy zminimalizować ryzyko znoszenia cieczy, stosujemy do zabiegu dysze grubokropliste, ale to może oznaczać gorsze pokrycie i stratę części cieczy w wyniku właśnie odbijania czy spływu kropel.

Jaka dawka wody, aby gwarantowała najlepsze pokrycie chwastów?

– Dawka wody powinna być tak ustalona, żeby gwarantowała jak najlepsze pokrycie chwastów. Jeśli zatem technologia, którą stosujemy, gwarantuje nam to przy dawce wody 100 l/ha, to można tyle zastosować. Jednak przy standardowych opryskiwaczach najczęściej stosowana dawka cieczy, która zapewnia dobre pokrycie, to 200–250 l/ha – mówił doradca. Najlepiej o pokryciu roślin świadczy wyliczenie zamieszczone w tabeli 1. W przypadku herbicydu nalistnego przy dawce wody 200 l/ha na każdy m2 trafia 8 ml cieczy. Jeśli zastosujemy w tej ilości wody herbicyd w dawce 2 l/ha, to na każdy m2 trafi 0,08 ml tego preparatu. Są jednak preparaty, które stosujemy w dużo niższych dawkach, np. 0,1 l/ha w przypadku niektórych. Stąd tak ważna jest precyzja nanoszenia substancji czynnej na chwasty.

image
Rozkład cieczy roboczej na polu i roślinach
FOTO: tap
Pozostało 52% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. maj 2024 19:51