StoryEditor

Südzucker wychodzi na plus, ale co dalej z rynkiem cukru w Europie?

Mimo słabych cen cukru i nadprodukcji w UE Südzucker poprawił wyniki finansowe. Zyski przyniosły głównie segmenty niezwiązane z cukrem, a np. biopaliwa. Czy początek trwałej zmiany w strategii największego producenta cukru w Europie?

15.01.2026., 09:00h

Niemiecki producent cukru Süedzucker poinformował, że zysk operacyjny za kwartał zakończony w listopadzie 2025 roku wyniósł 53 miliony euro, w porównaniu do straty operacyjnej wynoszącej 33 miliony euro w tym samym kwartale analogicznie w roku 2024. 

Mniejsze straty, ale bez przełomu na rynku cukru

Jak podaje reuters, firma zmniejszyła straty w III kwartale w sektorze cukrowym do 47 milionów euro z 95 milionów euro w zeszłym roku.

 - Ostrzegając, że rynek cukru w UE prawdopodobnie pozostanie w depresji, Suedzucker potwierdził prognozę pełnego zysku operacyjnego za rok 2025/26 w wysokości od 100 do 200 milionów euro, w porównaniu do 350 milionów w zeszłym roku. Grupa prowadzi intensywne działania niezwiązane z cukrem, od biopaliw i skrobi po pizzę i świeże owoce - czytamy na Reuters

Ceny cukru w Europie

Średnie ceny cukru w Unii Europejskiej spadły do 532 euro za tonę w listopadzie zeszłego roku w porównaniu do  600 euro w listopadzie 2024. Przypomnijmy, że Unia Europejska ograniczyła tani import cukru z Ukrainy po protestach rolników.

Zobacz także: Sektor cukrowniczy UE apeluje o pilne działania. Chodzi o tani cukier z importu!

Niestety ceny cukru nie odbiły się jesienią zeszłego roku z powodu spadku cen na rynkach światowych oraz większych niż oczekiwano zbiorów buraków w Europie.

Süedzucker zaznacza, że nawet obniżenie kosztów produkcji nie dało rady zrekompensować spadków cen, a wyprodukowane zapasy, sprzedawany były po niższych cenach.

image

Buraki pod presją szkodnika. Lubelscy rolnicy ostrzegają: bez decyzji rządu uprawy znikną z pól

Patrycja Bernat

Źródło: Reuters

Fot: Katarzyna Sierszeńska

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat z-ca redaktora prowadzącego topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
15. styczeń 2026 11:01