StoryEditor

Szarek komośnik niszczy buraki na Lubelszczyźnie!

Rok temu ten chrząszcz zniszczył ponad 5 tys. ha upraw w południowo-wschodniej Polsce. W tym roku upodobał sobie wschodnią Lubelszczyznę,. Plantatorzy buraków cukrowych są załamani.
02.05.2018., 21:05h
Szarek komośnik prawdopodobnie przyleciał z Ukrainy, gdzie obecnie żeruje na uprawach buraka w okolicach Dołhobyczowa, Mircza i Tyszowiec. Na Lubelszczyźnie szkodnik ten uszkadza plantacje buraka cukrowego zasiane w pierwszej i drugiej dekadzie kwietnia (faza 3-4 liści). Nadgryzione i osłabione rośliny zamierają, co dodatkowo potęguje brak opadów deszczu.

– Buraki siane 11 kwietnia. Wschody po około 1.5tygodnia od zasiania. Szkodnik 3-4 dni temu zaczął żerowanie i pojawił sie na sąsiednich plantacjach. Od wczoraj rano u mnie i w nocy kiedy szkodnik jest aktywny, wjechałem insektycydem o nazwie Proteus, który jest rozprowadzany dla plantatorów przez Cukrownie Werbkowice. Innych upraw szkodnik nie rusza "jeszcze". Mało tego- brak deszczu od początku wiosny ogranicza wzrost i rozwój buraka. Słabe są buraki, część nie zakiełkowała w ogóle, nasiona leżą jak w paczce. Tragedia jest z burakami – żali się Damian Lizak z Wasylów, gmina Telatyn.


Damian przysłał do nas zdjęcia. Po nocnym oprysku rano na plantacji było sporo martwych chrząszczy, ale około południa miał miejsce kolejny nalot. Rolnik załamuje ręce i informuje, że z rozmów z innymi plantatorami wynika, że ten szkodnik jest bardzo odporny na działanie większości insektycydów.

CZYTAJ TAKŻE: Do walki z szarkiem komośnikem!

Czy Wy też macie ten problem na swoich plantacjach? Czekamy na Wasze sygnały!

Aktualizacja: 3.05.2018

Po publikacji tego artykułu otrzymałem informację i zdjęcia z Zamojszczyzny, gdzie sytuacja z inwazją szarka komośnika jest podobna, a dodatkowo panuje susza.– Na Zamojszyźnie plantacje buraka cukrowego nie wyglądają najlepiej. Siew 11 kwietnia na zamojskich rędzinach. Od początku wiosny w tym regionie nie było żadnych opadów deszczu  a nasiona leżą jak w magazynie. Ponadto występuje problem z szarkiem komośnikiem. Jeżeli w najbliższych dniach nie będzie opadów deszczu będzie to bardzo ciężki i biedny rok dla plantatorów buraka cukrowego L –napisał do mnie Szymon Kołtunowski.Fot. D. Lizak. S. Kołtunowski
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
06. grudzień 2023 13:16