Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Buraki cukrowe>

Szarek komośnik niszczy buraki na Lubelszczyźnie!

Obrazek

Rok temu ten chrząszcz zniszczył ponad 5 tys. ha upraw w południowo-wschodniej Polsce. W tym roku upodobał sobie wschodnią Lubelszczyznę,. Plantatorzy buraków cukrowych są załamani.

Bartłomiej Czekała2 maja 2018, 21:38
Szarek komośnik prawdopodobnie przyleciał z Ukrainy, gdzie obecnie żeruje na uprawach buraka w okolicach Dołhobyczowa, Mircza i Tyszowiec. Na Lubelszczyźnie szkodnik ten uszkadza plantacje buraka cukrowego zasiane w pierwszej i drugiej dekadzie kwietnia (faza 3-4 liści). Nadgryzione i osłabione rośliny zamierają, co dodatkowo potęguje brak opadów deszczu.

– Buraki siane 11 kwietnia. Wschody po około 1.5tygodnia od zasiania. Szkodnik 3-4 dni temu zaczął żerowanie i pojawił sie na sąsiednich plantacjach. Od wczoraj rano u mnie i w nocy kiedy szkodnik jest aktywny, wjechałem insektycydem o nazwie Proteus, który jest rozprowadzany dla plantatorów przez Cukrownie Werbkowice. Innych upraw szkodnik nie rusza "jeszcze". Mało tego- brak deszczu od początku wiosny ogranicza wzrost i rozwój buraka. Słabe są buraki, część nie zakiełkowała w ogóle, nasiona leżą jak w paczce. Tragedia jest z burakami – żali się Damian Lizak z Wasylów, gmina Telatyn.


Damian przysłał do nas zdjęcia. Po nocnym oprysku rano na plantacji było sporo martwych chrząszczy, ale około południa miał miejsce kolejny nalot. Rolnik załamuje ręce i informuje, że z rozmów z innymi plantatorami wynika, że ten szkodnik jest bardzo odporny na działanie większości insektycydów.

CZYTAJ TAKŻE: Do walki z szarkiem komośnikem!

Czy Wy też macie ten problem na swoich plantacjach? Czekamy na Wasze sygnały!

Aktualizacja: 3.05.2018

Po publikacji tego artykułu otrzymałem informację i zdjęcia z Zamojszczyzny, gdzie sytuacja z inwazją szarka komośnika jest podobna, a dodatkowo panuje susza.– Na Zamojszyźnie plantacje buraka cukrowego nie wyglądają najlepiej. Siew 11 kwietnia na zamojskich rędzinach. Od początku wiosny w tym regionie nie było żadnych opadów deszczu  a nasiona leżą jak w magazynie. Ponadto występuje problem z szarkiem komośnikiem. Jeżeli w najbliższych dniach nie będzie opadów deszczu będzie to bardzo ciężki i biedny rok dla plantatorów buraka cukrowego L –napisał do mnie Szymon Kołtunowski.Fot. D. Lizak. S. Kołtunowski


Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)