StoryEditor

Ukraiński zakaz eksportu cukru. Czy będą wyższe ceny na rynku i stawki za buraki cukrowe?

Polska jest trzecim co do wielkości producentem cukru w Europie z areałem 255 tys. ha. Ze względu na sytuację na rynku zbóż, burak cukrowy stał się dobrą alternatywą. Z informacji, jakie docierają m.in. od Związku Producentów Cukru wynika, że rząd Ukrainy zdecydował się na wstrzymanie eksportu, zakaz ten ma obowiązywać aż do 15 września. Czy w związku z tym cukier zdrożeje i na jakie kontrakty mogą liczyć plantatorzy buraków cukrowych?
Patrząc na rok gospodarczy, który się kończy 30 czerwca br.można zauważyć, że buraki weszły na pozycję prawie najważniejszej rośliny w płodozmianie, głównie z uwagi na opłacalność produkcji, która wynika z podniesienia stawek cen skupu w kontraktach zwartych z rolnikami. Rolnicy dosyć dobrze oceniają te kwestie finansowe proponowane w rozliczeniach i kontraktach na kampanię 2022/2023, a jak oceniają to producenci cukru? Zapytaliśmy o to Marcina Lechowskiego, prezesa Nordzucker Polska SA, jednego krajowych producentów cukru.

Renegocjacje kontraktów – zapewnić zysk z uprawy buraków

— Przede wszystkim wydaje mi się, że to szczęśliwe zakończenie było możliwe dzięki temu, że była dobra współpraca z plantatorami i ze wszystkimi partnerami. Udało się ją przeprowadzić na poziomie takim, który satysfakcjonował wszystkie strony. Przypomnijmy sobie, że tak naprawdę początek zeszłego roku to trudne rozmowy z plantatorami. My wielokrotnie podchodziliśmy do renegocjacji kontraktów tylko i wyłącznie dlatego, żeby zapewnić rolnikom zysk z uprawy buraka cukrowego. Stąd też wielokrotnie słuchaliśmy ich głosów i uzgodniliśmy warunki, które dają obecnie dużo powodów do radości, rok zakończyliśmy szczęśliwie, mimo że był to rok ekstra ordynaryjny. Oczywiście spotkaliśmy się, z tym że pojawił się kryzys na rynku energii, przerwane łańcuchy dostaw. To wszystko spowodowało, że rok nie był łatwy, ale na sam koniec mamy dobre wyniki, kampanie udało się zrealizować, także oceniam ten rok jako udany — podsumowuje Prezes Nordzucker Polska.

Jakie są perspektywy i prognozy dla rynku cukru w Polsce?

W Polsce jest tendencja spadkowa, jeżeli chodzi o liczbę plantatorów, którzy decydują się uprawiać buraki cukrowe. Po części wynika to z faktu, że alternatywne uprawy, takie jak pszenica, rzepak czy kukurydza były do tej pory bardziej zyskowne z punktu widzenia plantatora. Teraz jednak sytuacja się odwróciła i to burak dzisiaj jest dobrą alternatywą w płodozmianie.

— Wiemy, co się dzieje na rynku zbóż, rzepaku i kukurydzy, stąd też zdecydowanie burak cukrowy jest tą uprawą wiodącą teraz, dającą perspektywy dla plantatorów i też z optymizmem podchodzimy do kolejnej kontraktacji — dodał Marcin Lechowski.

Areał produkcji buraka cukrowego – jaka przyszłość czeka uprawę?

Polska jest obecnie trzecim największym producentem cukru w Europie z areałem 255 tys. ha. Areał Unii Europejskiej utrzymuję się na stabilnym poziomie. Obecnie jest zakontraktowanych aż 1 450 000 ha, w stosunku do poprzedniego roku, gdzie było to 1 411 000 ha.

— Zmiana nastąpiła pomiędzy Francją a Niemcami. Obecnie to Niemcy są numerem 1, Francja spadła na drugą pozycję, a Polska jest na trzeciej. Widzimy także duży deficyt cukru w Europie i to zdecydowanie zachęca nas, aby utrzymywać wysoki poziom kontraktacji — mówi Marcin Lechowski.

Jakie kontrakty na buraki cukrowe? Czy plantatorzy mogą liczyć na wyższe ceny?

— Ten rodzaj umowy, którą wdrażaliśmy od wielu lat, czyli umowa z ceną zmienną. Ten rodzaj będziemy proponować, aby rolnicy mieli pewność, że mają gwarancję ceny minimalnej, a my możliwość otrzymania profitu od sprzedaży cukru. Z informacji, które docierają przez Związek Producentów Cukru, wygląda na to, że rząd Ukrainy podjął decyzję, aby powstrzymać eksport z Ukrainy. Ten zakaz eksportu obowiązywać ma od 5 czerwca do 15 września br. Zobaczymy co będzie dalej. To jest duża zmiana, bo to ona będzie miała wpływ na to, co dzieje się na rynku polskim i europejskim — dodaje Lechowski.
Co o dalszych perspektywach mówi prezes Nordzucker Polska? Więcej w naszym filmie!


Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat
Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. luty 2024 09:39