StoryEditor

Trudna wiosna dla plantatorów buraków cukrowych. Problemy z siewami i wschodami

Druga połowa marca i pierwsza połowa kwietnia to zazwyczaj okres siewu buraków cukrowych. W tym roku część rolników zdążyła posiać w tym terminie. Inni musieli czekać nawet do końca kwietnia. Ale nawet plantatorzy, którzy zasiali buraki w optymalnym terminie, mają często problem: najpierw było zimno i mokro, teraz jest sucho i gleba się zaskorupia, a na dodatek zaczęły się wiosenne przymrozki. Jedni rolnicy już przesiewają plantacje, inni obawiają się, że będą musieli to w najbliższych dniach zrobić.  
28.04.2023., 15:04h

Wysokie ceny cukru w ubiegłym roku, a co za tym idzie wyższe ceny kontraktacyjne i z zysku po sprzedaży cukru, a przy tym niskie ceny zbóż i rzepaku oraz niepewność sprzedaży spowodowała, że rolnicy wracają do uprawy buraków cukrowych.

Buraki cukrowe potrzebują konkretnej temperatury gleby


Dla buraków cukrowych w ostatnich dniach było zdecydowanie za zimno i za mokro. Kto nie zasiał tych roślin w marcu, ten często czekał aż do teraz. Jak rolnicy oceniają tegoroczne warunki polowe dla buraków? 

- Niestety musieliśmy rozpocząć siewy buraka w trzeciej dekadzie kwietnia, z tego względu, że występowały przymrozki. Akurat w tym roku mamy buraki na takich madach nadodrzańskich. Są to zimne gleby, bardzo mokro było, nie dało się wjechać i tak się opóźniły siewy. Już dwa lata temu tak się zdarzyło, że sialiśmy dopiero 26 kwietnia. Plon nie był aż taki, ale 70 ton z ha udało się uzyskać. Jednak burak potrzebuje minimum 6 stopni temperatury gleby. Znam też takie przypadki, że ludzie posiali przed przymrozkami, przyszedł duży przymrozek, ziemia przemarzła, mróz przeszedł do kiełka i nasiono nie wzeszło. Jak będzie taka pogoda, jak do tej pory, że będzie wilgotno i co d...

Pozostało 80% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
03. marzec 2024 03:44