StoryEditor

Nawożenie buraków mikroelementami. Dawki, terminy i objawy niedoborów

Składniki przez liść powinno się roślinom podawać w momencie, kiedy są w stanie ich najwięcej zakumulować. Najlepiej zatem zrobić to we wczesnych fazach rozwojowych. W jakich terminach i w jakich dawkach podawać burakom mikroelementy? Jakie są objawy ich niedoboru?
12.05.2023., 14:05h

Burak cukrowy ma dużą powierzchnię liści, więc może przez nie sprawnie pobrać składniki, nie tylko mikroelementy. Buraki w porównaniu np. ze zbożami wykazują kilkakrotnie większe zapotrzebowanie na mikroelementy, a w przypadku najważniejszego dla nich boru nawet kilkunastokrotne.


Zobacz także: Czym chronić młode liście buraka cukrowego przed śmietką?


Wciąż pokutuje pogląd, że nawożąc stanowisko pod buraki obornikiem, jesteśmy w stanie zapewnić tej uprawie niezbędną ilość mikroelementów. Nie jest to jednak prawdą, bo współczesne odmiany mają wysokie wymagania pod względem mikroelementów, a obornik zabezpiecza jedynie potrzebną burakom ilość manganu. Resztę mikroelementów musimy dostarczyć inną drogą bądź w nawozach mineralnych, bądź dolistnie. Oczywiście, nie oznacza to, że nie warto nawozić obornikiem pod kątem dostarczania mikroelementów. W zależności od plonów korzeni może on dostarczyć burakom od 35 do 50% potrzebnych mikroelementów. Niektóre zalecenia mówią, że w przypadku stosowania obornika mikroelement, który trzeba dostarczyć w innym nawozie to bor. Jeśli natomiast nie stosujemy obornika pod buraki, trzeba...

Pozostało 89% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. grudzień 2023 01:31