StoryEditor

Uprawa buraków cukrowych to opłacalny biznes

Buraki cukrowe stały się liderem opłacalności uprawy. Chętnych do ich uprawy jest coraz więcej i Polska ma szansę na wzrost produkcji cukru. Ale nie brakuje ograniczeń.
11.09.2023., 08:09h
We wrześniu i październiku ub.r. notowania pszenicy i kukurydzy biły rekordy, podobnie wysokie stawki płacono za rzepak. Cukrownie nie miały wyjścia i musiały podnieść stawki, by zabezpieczyć areał pod surowiec. Na szczęście sprzyjała temu też koniunktura na cukier. W Unii Europejskiej ceny cukru w detalu od sierpnia 2021 do marca 2023 r. wzrosły o 61%.

Fot. Sierszeńska.

Ceny cukru wystrzeliły -  ponad 800 €/t  na wiosnę 2023 r

Na giełdach światowych ceny cukru zaczęły wyraźnie rosnąć dopiero na przełomie roku 2022/23, ustanawiając kolejne rekordy. Średnie notowania cukru białego w UE wzrosły z około 400 €/t pod koniec 2021 r. do ponad 800 €/t na wiosnę 2023 r. Ceny europejskiego cukru białego wyraźnie przewyższyły ceny na rynkach światowych, gdzie cena cukru białego na londyńskiej giełdzie wynosi równowartość 620 €/t, a cena cukru surowego w Nowym Jorku nieco poniżej 550 €/t.
Spadła globalna podaż cukru z jednej strony na skutek pandemii, a z drugiej z powodu suszy stopniały zapasy. Z kolei agresja Rosji na Ukrainę wywindowała ceny energii, co pociągnęło za sobą koszty produkcji. Cena cukru wpływa na ceny buraków....
Pozostało 93% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Karol Bujoczek
Autor Artykułu:Karol Bujoczek Redaktor naczelny top agrar Polska
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. luty 2024 18:24