StoryEditor

Buraki wreszcie spokojnie rosną

Aura stała się łaskawsza m.in. dla buraków za sprawa padających ostatnio deszczy. Inspektorzy z cukrowni ruszyli w teren, żeby ocenić stan plantacji w rejonie działania swoich cukrowni.
23.08.2023., 10:08h

Informacje na temat stanu plantacji podała spółka Pfeifer & Langen:

- Opady deszczu w drugiej połowie lipca i na początku sierpnia pozytywnie wpływają na stan plantacji buraków cukrowych. Próby zbioru buraków z dnia 18 lipca i 1 sierpnia wykazały przyrost plonu. Porównanie wyników tych prób z wynikami z poprzednich lat pozwala szacować plon buraków w okresie kampanii 2023 na poziomie co najmniej średnim - czytamy w raporcie Pfeifer & Langen Polska.


Zobacz także: Opłacalność uprawy buraka cukrowego. Czy w tym roku też zyskamy?

Monitoring szkodników i chorób grzybowych na plantacjach buraka cukrowego

- Służby surowcowe  Pfeifer & Langen Polska dokładnie monitorują występowanie szkodników i chorób grzybowych – przede wszystkim skośnika buraczaka i chwościka buraka. – Nasi plantatorzy dobrze zareagowali na sygnały naszego doradztwa i w odpowiednim czasie wykonali pierwsze zabiegi zwalczania chorób grzybowych. Dzięki temu aktualnie nie mamy dużego porażenia roślin i oczekujemy dalszego przyrostu masy korzeni i zawartości cukru – mówi Mirosław Paluch dyr. ds. surowcowych Pfeifer & Langen Polska. – Pomimo wystąpienia na wielu plantacjach, zwłaszcza w zachodniej części naszego rejonu, skośnika buraczaka, to możliwość zastosowania Coragenu z adiuwantem Entomax pozwoliła naszym plantatorom na skuteczne zwalczenie szkodnika – dodaje nasz rozmówca.
Przypomnijmy, że Minister Rolnictwa, na wniosek Związku Plantatorów Buraka Cukrowego, zezwolił w tym roku na użycie preparatów Coragen i Inazuma do zwalczania skośnika w uprawie buraków. Inne insektycydy cechują się bardzo niską skutecznością w zwalczaniu tego szkodnika - czytamy dalej w raporcie. 

Pfeifer & Langen Polska planuje rozpoczęcie kampanii 2023/2024 na przełomie sierpnia i września.

jd, fot. Pfeifer & Langen

Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
08. grudzień 2023 19:33