StoryEditor

Ceny bydła – "nie bierzemy udziału w tym wariactwie"

Na rynku panuje chaos – podwyżki, obniżki, generalnie... szaleństwo. Niewiele zakładów w tej sytuacji utrzymuje stoicki spokój.
20.07.2021., 15:07h

W ubiegłym tygodniu większość zakładów podniosła ceny krów, reszta pozostała bez zmian. W tym tygodniu skupujący, szczególnie ci którzy nie zmieniają tak często stawek, podkreślają, że nie zamierzają brać udziału w tym rynkowym wariactwie i zamieszaniu – tydzień wzrostu, tydzień spadku, a różnica to czasami nawet 1-1,5 zł/kg w wbc. Niektórzy skupujący dzisiaj podnieśli stawki za byki w klasie R powyżej 15 zł/kg, co inni komentują, że to przecież granica opłacalności dla zakładów... ale czego się nie robi, kiedy brakuje surowca. 

Obecnie średnia cena w kraju uzyskiwana za byki w klasie R to 14,4 zł/kg. Stawki są w miarę wysokie, ale hodowcy narzekają na koszty produkcji, które po prostu zabierają, to co kiedyś by mieli w kieszeni – śruty, nawozy, środki ochrony roślin, media, leki – wszystko drożeje. 


Ile płacą zakłady za bydło w Twojej okolicy?

W tym tygodniu za byka w klasie R otrzymamy średnio 14,39 zł/kg, za byka w klasie O 14,00 zł/kg wbc.

Za jałówki w klasie R zakłady w tym tygodniu średnio oferują 14,01 zł/kg, a za klasę O 13,28 zł/kg.

Krowy w klasie R skupy skupują średnio za 12,68 zł/kg, a w klasie...
Pozostało 28% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
13. czerwiec 2024 21:38