StoryEditor

Ceny bydła – stabilizacja stawek za byki i jałówki, a krowy?

Stawki za młode bydło, do 24 miesięcy ustabilizowały się w tym tygodniu na dobrym poziomie. Nadal obserwujemy lekki wzrost cen za wybrakowane mięsne krowy. 
29.06.2021., 09:06h

Mimo, że w tym tygodniu stawki za byki i jałówki są stabilne i nadal wysokie, to jednak rynek powoli zaczyna się zapełniać i robi się niewielki zastój. Niektóre zakłady, które w ubiegłym tygodniu miały jedne z wyższych stawek w Polsce, zebrały sporo żywca, a telefony się rozdzwoniły, w związku z tym obniżyły stawki za byki o około 20 gr/kg. Jednak w większości nic się nie zmieniło, poza stawkami za krowy. Tych nadal brakuje, szczególnie wybrakowanych mięsnych mamek. 

Nadal średnia stawka w Polsce według naszej sondy za byki w klasie R wynosi 14,32 zł/kg. Zakłady, które zajmują się eksportem ostrzegają, że niebawem stawki mogą spaść, bo w UE powoli rynek się zapełnia i obserwowany jest lekki spadek cen. 


A jak wygląda sytuacja na unijnym rynku? 

Według raportu na dzień 20.06.2021 Meat Market Observatory w UE, rolnicy średnio otrzymują 3,84 euro/ kg dla klas U,R,O za byki do 24 miesięcy w wadze poubojowej (w Polsce 3,41 euro/kg – to jedna z niższych cen w UE). Krowy zakłady średnio skupują za 3,14 euro/kg wbc, jałówki za 3,95 euro za kg też w wadze poubojowej. Ogólnie, średnia cena wszystkich kategorii i klas bydła w UE wynosi ...

Pozostało 63% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
06. grudzień 2023 09:07