StoryEditor

Ceny bydła: rynkowy zastój nie wróży podwyżek

Na polskim rynku korek, magazyny zatowarowane, a chętnych do zakupu niewielu. Ceny ćwierci wołowych nie są już tak konkurencyjne na europejskim rynku. O ile stawki dla rolników spadły kolejny tydzień z rzędu?
31.05.2022., 08:05h

Sytuacja na rynku bydła mięsnego idzie w niekorzystnym dla producentów i zakładów kierunku. Ceny zarówno bydła w skupie, ale i sprzedawanych ćwierci na europejski rynek idą w dół, a cała sytuacja jest spowodowana rynkowym zastojem i wojną w Ukrainie. Wołowina jest potrzebna, ale niestety ta tańsza.

Hiszpania notuje straty

Nasz czwarty co do wielkości importer wołowiny jest zalany własnym towarem – byki, jałówki, krowy. Hiszpanie na potęgę wyprzedają bydło, bo ceny pasz idą w górę. To kraj w dużej mierze uzależniony od ukraińskich dostaw zbóż, z płynnością których jest coraz gorzej. Mimo, że nie widać spadków stawek w europejskich notowaniach Meat Market Observatory dorosłego bydła, to doskonale pokazują to ceny cieląt mięsnych przeznaczonych na opas. Byczki jeszcze w połowie maja Hiszpanie kupowali za 259 euro za szt., teraz cena spadła do 154 euro za szt.! Tydzień do tygodnia, to spadek ceny o bagatela 100 euro (460 zł/ szt.).

Po brutalnym wzroście cen zbóż przeznaczonych na paszę w wyniku wojny w Ukrainie, rolnicy obecnie tracą około 1 euro za każdy kilogram wyprodukowanego mięsa. - Szacowana minimalna cena sprzedaży m...

Pozostało 74% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. kwiecień 2024 14:39