StoryEditor

Ceny bydła: byki lecą w dół. Sprawdź, gdzie i o ile!

Sytuacja na rynku bydła mięsnego zmieniła się od ubiegłego tygodnia. Zagraniczni odbiorcy obniżyli ceny, co pociągnęło za sobą spadki w polskich zakładach. Gdzie ceny spadły i do jakiego poziomu?
17.05.2022., 08:05h

Na europejskim rynku nie ma co prawda dużych wahań cen (5,12 euro/kg średnia cena za byki w klasie R), ale akurat w Niemczech i we Włoszech odbiorcy obniżyli stawki i to sporo, co niestety pociągnęło za sobą konsekwencje w polskich cennikach. Z najnowszego notowania na niemieckiej giełdzie VEZG wynika, że ceny byków spadły z poziomu 5,4 euro/kg do 5,0-5,15 euro/kg. Z kolei danych Meat Market Observatory nie można jeszcze wywnioskować obniżek, bo stawki z 12 maja nie obejmują tych spadków (4,5 euro za kg we Włoszech i 5,5 euro za kg w Niemczech). Średnia cena w UE spadła zaledwie o 0,15% od poprzedniego notowania tydzień wcześniej.

Prognozuje się, że stawki utrzymają się w trendzie spadkowym około dwóch tygodni i znów wrócą stopniowo do poprzednich poziomów. Bydła na rynku jest nieco więcej, zapewne wynika to z upływu obowiązkowego 30-dniowego terminu utrzymania bydła, po złożeniu wniosku o płatności do bydła i krów, jednak nadal nie są to ilości pozwalające na znaczące obniżki i stałość trendu spadkowego. 

Z notowań KOWR z okresu od 2 do 8 maja wynika, że na początku maja 2022 r. krajowi dostawcy za bydło rzeźne w skupie uzyski...

Pozostało 75% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. luty 2024 02:52