StoryEditor

Hodowla bydła mięsnego na estońskiej wyspie. Bez weterynarza, pasz treściwych i kukurydzy?

Jak można hodować bydło mięsne na niewielkiej wyspie na Bałtyku, gdzie nie ma ubojni, lekarza weterynarii i nie uprawia się zbóż, ani kukurydzy? Można, tylko trzeba znaleźć złoty środek. Ege Kanarbik hoduje na Vormsi 110 krów mamek i świetnie sobie radzi. Jak organizuje rozród, sprzedaż i opas? Zobaczcie sami!
27.02.2023., 14:02h

W Estonii jest wiele stad bydła mięsnego wypasanych na obszarach Natura 2000, np. na wybrzeżu oraz wyspach Bałtyku. Są to obszary trudno dostępne, a pasza na nich jest dość uboga. Wielu hodowców musi transportować na dalekie odległości swoje stada, żeby zapewnić im odpowiednią bazę paszową od wiosny do jesieni. Co więcej, dostęp do zwierząt i ich doglądanie na co dzień czasami jest niemożliwe, podobnie jak wykonanie niektórych zabiegów.

Dlatego w Estonii ogromną wagę przywiązuje się do profilaktyki zdrowotnej i nasilenia wszystkich zabiegów zimą, kiedy krowy wracają bliżej gospodarstwa. Nie tylko to jest problemem, gdyż w Estonii jest mało ubojni, więc sprzedaż zwierząt też nie jest prosta i musi być bardzo dobrze zorganizowana, aby się opłacała. Samochód przyjeżdża po kilkanaście sztuk raz–dwa razy w roku.

Bydło mięsne na Vormsi – wyspie na Bałtyku

Estońska grupa BovINE jako przykład dobrej i bardzo ciekawej praktyki podaje gospodarstwo rodzinne na wyspie Vormsi na Bałtyku. To niewielka wyspa o powierzchni 93 km2, zamieszkuje ją 397 mieszkańców. Na wyspie nie ma lekarza weterynarii, a pomoc w razie problemów dociera promem...

Pozostało 75% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. lipiec 2024 14:58