StoryEditor

E-stado – ucho prawdę powie

– Pierwszą rzeczą, którą robię, gdy wstanę, jest spojrzenie w aplikację systemu e-stado i sprawdzenie, co się dzieje w oborze – mówi Dawid Jankowski z Nowego Zalesia. System e-stado pomaga mu wykryć rozpoczynające się choroby, ruję u krów i jałówek oraz zaoszczędzić koszty, ale nie tylko! 
30.12.2019., 11:12h
60 krów w oborze wolnostanowiskowej ma zainstalowany biosensor uszny. Pod sufitem nad korytarzem gnojowym umieszczony jest czujnik środowiskowy, a krowom przed porodem zakłada się czujnik wycieleniowy u nasady ogona. 

Dzięki nim hodowca dostaje na bieżąco informacje o dobowej długości przeżuwania krowy, aktywności, rui, zbliżającym się wycieleniu i akcji porodowej, o tym, że pojawia się stres cieplny i czy krowa nie gorączkuje oraz czy w oborze jest odpowiednie oświetlenie, które nie zaburza rytmu dnia i nocy. e-stado jest pierwszym polskim systemem na naszym rynku. 

Pomocny w pracy


– Zdecydowałem się na ten system ze względu na możliwość obserwacji przeżuwania krów. Z kolei dla ojca było ważne wykrywanie rui. Postawił oborę wolnostanowiskową z myślą, że będzie łatwiej zauważyć ruję. Niestety, to nie zawsze jest takie proste. Czasami na stanowiskach w uwięziówce było lepiej widać niż tutaj. W oborze wolnostanowiskowej jest śliska posadzka, krowy są ostrożniejsze i rzadziej się obskakują – tłumaczy hodowca. 

System zarządzania stadem został zamontowany w stadzie w lutym 2019 r. W bazie są dane konkretnego z...
Pozostało 82% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
26. kwiecień 2024 12:19