StoryEditor

Warmińsko-mazurskie: Mleczarnia w Pieniężnie wróci na mapę polskiego przetwórstwa mleka

Po 20 latach mleczarnia w Pieniężnie w woj. warmińsko-mazurskim rozpocznie pracę ponownie. W powiecie braniewskim brakowało przez te lata takiego podmiotu. 
29.01.2021., 09:01h
Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Pieniężnie została założona w 1895 r. i przez wiele lat  rozwijana. – W 1944r. mleczarnia odbierała 8,5 mln kg mleka od 680 członków i ok. 250 dostawców. Zakład w Pieniężnie zajmował 52. miejsce na liście mleczarni królewieckiego okręgu mleczarskiego. Szczególnie ciężkie dla kierownictwa zakładu były lata wojenne, ponieważ niemalże wszystkich fachowców powołano do wojska. Bardzo ciężko było pozyskać jakąkolwiek siłę roboczą – pisze we wspomnieniach zarządca Franz Kluth. W 1945 r. na masłownię spadła bomba, w kolejnych dniach cała mleczarnia była pod ostrzałem, Kluth musiał uciekać. Pieniężno było ważnym ośrodkiem mleczarstwa przez wiele lat. Mleczarnia upadła w 2000 r., niedawno burmistrz Pieniężna poinformował o reaktywacji podmiotu. 

– Mleczarnia wraca na mapę przedsiębiorstw naszej gminy!  W dniu dzisiejszym wspólnie z Przewodniczącym Rady Miejskiej Krzysztofem Kisielem spotkaliśmy się z Panem Jackiem Gontarzem - przedsiębiorcą, który nabył majątek po mleczarni – pisał Kazimierz Kiejdo, burmistrz Pieniężna na swoim profilu Facebookowym w marcu ub.r. 

Informował również, że w budynku trwają intensywne prace budowlane, po których stara spółdzielnia zmieni się w nowoczesny obiekt. Burmistrz zapewnił nowego inwestora, że zamierza wspierać tą inwestycję. 

– Pieniężno w przeszłości było ważnym ośrodkiem mleczarstwa w Polsce. Przez 10-lecia wytwarzano tu znane w calej Polsce produkty mleczarskie, była  jednym z większych zakładów pracy w Pieniężnie. Jej likwidacja, która miała miejsce w 2000 r. stała się dla naszej gminy negatywnym symbolem, wiele rodzin wpędzając w bezrobocie i ubóstwo – dodał burmistrz. 

Prywatny przedsiębiorca zamierza uruchomić zakład, w którym będzie produkowany ser twarogowy, masło, serwatka i maślanka. Zdolność produkcyjna jest prognozowana na przetwórstwo rzędu 12 000 l/dobę. Mieszkańcy cieszą się z inwestycji, komentując zakup starej mleczarni jako dobry pomysł na reaktywację regionu, produkcję lokalnych wyrobów oraz rozszerzenie bazy miejsc pracy. 

oprac. dkol na podst. FB Kazimierz Kiejda
Fot. FB Kazimierz Kiejda
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
27. kwiecień 2024 07:26