StoryEditor

Kukurydza w żniwa po 1100 zł? – tego nikt się nie spodziewał

Podczas, gdy żniwa kukurydziane idą pełną parą, ceny pszenicy na giełdach światowych w dalszym ciągu brną do góry i niewiele dzieli je od 300 euro/t. Handlowcy zastanawiają się, kiedy to się skończy i podnoszą ceny skupu.
28.10.2021., 12:10h

Na giełdzie Matif grudniowe kontrakty pszeniczne na czwartkowym zamknięciu kosztują 283 euro/t, a tygodniowy wzrost ceny wynosi 6,5 euro. Do rosnących cen także przykłada się słabnąca do 4,62 zł/euro nasza waluta.

W środę egipska agencja GASC poinformowała o rozstrzygnięciu kolejnego przetargu na zakup pszenicy konsumpcyjnej. W tym przetargu Egipt kupił 360 tys. t pszenicy, z czego 180 tys. t pochodzić będzie z Rosji, 120 tys. t z Ukrainy, a 60 tys. t z Rumunii. Oferty obejmowały ceny na fobie portowym i dodatkowo koszt frachtu morskiego do portu przeznaczenia. W efekcie całą partię zboża Egipt kupił w cenie 356,50–361,90 USD/t z dostawą w pierwszej dekadzie grudnia br.

Drożeje pszenica na giełdach, drożeją i zboża w krajowym skupie. 
W polskich w portach ceny pszenicy dalej podnoszą eksporterzy, tym razem do 1250–1265 zł/t na listopad. Eksporterzy są trochę zagubieni. – Zakontraktuj tu cały statek, a potem z czego dołożysz, gdy będziesz musiał kupić towar? Ceny tak mocno i szybko idą do góry – mówi handlowiec, odpowiedzialny za zakupy zbóż z przeznaczeniem na eksport.

W krajowym skupie pszenica konsumpcyjna zaliczyła spor...

Pozostało 78% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. grudzień 2023 10:24