StoryEditor

Ceny rzepaku na równi pochyłej. Winny jeden raport rynkowy?

Trudno się oprzeć wrażeniu, że zaraz po pojawieniu się sierpniowego raportu USDA notowania rzepaku zaczęły panicznie spadać, co poskutkowało także dużymi korektami cen na krajowym rynku.
18.08.2022., 15:08h

W ubiegły piątek Amerykańskie Ministerstwo Rolnictwa ogłosiło kolejny raport podażowo popytowy oraz dodatkowy raport szczegółowo omawiający sytuację i prognozy na rynkach oleistych. Jeśli ktoś oczekiwał korekty w soi in minus to się srodze zawiódł. USDA bowiem w światowej produkcji soi prognozuje kolejny rekord 392,8 mln t z czego spora część bo 149 mln t przypada na Brazylię, jak do tego dodamy 123,3 mln t w USA i 51  w Argentynie, to wydaje się, że w soi już jest pozamiatane. Nawet zapasy na koniec sezonu 2022/23 rosną do ponad 100 mln ton.

W dalszym ciągu potwierdzają się już nie tylko europejskie, ale i globalne dobre prognozy dla rzepaku. USDA światowe zbiory rzepaku w sezonie 2022/23 szacuje na 82,5 mln t, co jest wielkością o ponad 10 mln t wyższą od ubiegłorocznej. Pomimo, że o 5 mln t rośnie światowa konsumpcja, bo coraz liczniejsze kraje przekonują się do wartości żywieniowej oleju rzepakowego, to zapasy końcowe rosną aż o 50 % (2,2 mln t), co zupełnie nie daje szansy na korzystniejsze ceny.

A wszystko to przy stabilnej od trzech lat, wynoszącej ponad 19 mln t produkcji słonecznika. Zresztą słonecznik uwielbia taką pogod...

Pozostało 65% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. kwiecień 2024 14:55