StoryEditor

Rzepak powrócił do gry, ale rolnicy wolą zaczekać

Rzepak w tym tygodniu trzy dni z rzędu mocno dźwigając się na Matifie zaczyna wracać do gry, ale wcześniejsze spadki cen zaszły tak daleko, że uśpiły nieco producentów rzepaku, którzy nie są za bardzo chętni do sprzedaży.
28.07.2022., 15:07h

Jednak producentów oleju wspierać może rzepak z importu. Początek obecnego sezonu w Unijnych statystykach importowych pokazuje zgoła inny obraz niż miało to miejsce we wcześniejszych latach.  Co prawda import do UE jest bardziej intensywny, bo w ciągu pierwszych 4 tygodni wynosi już 380 tys. t, o 34% więcej niż rok temu, ale 83% całości stanowił rzepak australijski, nie Ukraiński jak to bywało uprzednio. Jest to efekt spóźnionych statków, które miały wpłynąć jeszcze w czerwcu. Do Polski od początku nowego sezonu jak na razie wjechało tylko 6,6 tys. t, a więc niewielka ilość. Zapchanie granicy poważnie ogranicza transport rzepaku z Ukrainy.

W Ukrainie zbiór rzepaku przebiega w dość aktywnym tempie, a uczestnicy rynku odnotowują sporą podaż nasion oleistych. Powierzchnia zasiewów rzepaku ozimego do zbioru w 2022 r. była rekordowa i wyniosła nieco ponad 1,4 mln ha (+45% do poprzedniego roku i +4% do wcześniejszego maksimum z 2008). Dodatkowo prawie 34 tys. ha zasiano rzepakiem jarym w 2022 r. (+7% do 2021 r.). Pomimo tego, według wstępnych szacunków APK-Inform, produkcja rzepaku w Ukrainie w 2022 r. może spaść do 2,7 mln ton (–13%), ...

Pozostało 70% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
05. grudzień 2023 19:32