StoryEditor

W żniwa na rzepak wszystkie kozy skaczą

Na rzepak wpływa chyba komplet nieszczęść rynkowych. Spadają ceny ropy naftowej, soi oraz oleju palmowego. Na domiar złego mniejszy popyt ze strony niemieckiej spotyka się z ograniczonymi powierzchniami magazynowymi w Polsce i naporem rzepaku z Ukrainy.
21.07.2022., 14:07h

Pomimo nie do końca udanej misji prezydenta USA Joe Bidena w Arabii Saudyjskiej, gdzie nie udało się arabskich szejków namówić na zwiększenie wydobycia ropy naftowej ropa na światowych rynkach tanieje. Po tym jak Wenezuela zaoferowała dostawy do krajów UE ropa WTI jest wyceniania na 97,23 USD/baryłkę, a ropa Brent jest po 104,91 USD/baryłkę. Taki spadek cen ropy cieszy wszystkich rolników, bo paliwa w żniwa są sporym kosztem, choć rodzimy koncern naftowy przyzwyczaił nas już do tego, że nie zawsze spadki cen światowych przekładają się na obniżki cen, tego co lejemy do baków.

Zluzowała się także presja pogodowa na soi, gdyż w USA są prognozowane deszcze, co zaraz poskutkowało spadkami sojowych notowań. Listopadowe kontrakty na Chicago spadły o 1,4% do 1432,75 USc/buszel (519,4 USD/t). W tym roku soja najdroższa była w czerwcu, gdy kosztowała aż 650 dolarów.

Tanieje także olej palmowy, który kosztując 3722 MYR (malezyjskich ringgitów ok. 835 USD/t jest obecnie na najniższych poziomach od roku, a od szczytu z kwietnia dzieli go prawie drugie tyle.

Aż trudno się oprzeć wrażeniu, że na nasz biedny rzepak na starcie żniw negatywnie wp...

Pozostało 72% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 21:36